Céline nieznany. Pisarz, który bulwersuje po śmierci

We Francji wybuchła literacka bomba. Odnaleziono dwie wielkie walizy papierów, dokumentów, rysunków, zdjęć. To dokumenty i rękopisy Louisa-Ferdinanda Céline'a, uznawanego – obok Marcela Prousta – za największego francuskiego pisarza XX wieku.

Aktualizacja: 11.09.2021 10:11 Publikacja: 10.09.2021 16:00

Jeden z rękopisów Céline’a, których fakt posiadania po latach ujawnił dziennikarz i krytyk teatralny

Jeden z rękopisów Céline’a, których fakt posiadania po latach ujawnił dziennikarz i krytyk teatralny Jean-Pierre Thibaudat

Foto: AFP, Nicolas BOVE Nicolas BOVE

Już po ukazaniu się w 1932 roku debiutanckiej „Podróży do kresu nocy" Céline stał się jedną z najważniejszych postaci literackiego świata we Francji. Zarówno krytycy, jak i czytelnicy dostrzegli w tej powieści nowy, nieznany dotąd wymiar anarchizmu. Niezwykle istotna była też jednocześnie rewolucja, jakiej Céline dokonał w sferze literackiej formy. Poza wprowadzeniem języka potocznego jest w niej bowiem daleko idąca modyfikacja struktury zdania i dążenie do wywołania u czytelnika takich emocji, jakie według autora, charakterystyczne są wyłącznie dla języka mówionego. Zdecydowanie odważniej czynił to w następnych powieściach, takich jak „Śmierć na kredyt" czy „Z zamku do zamku" albo „Nord" po to, wytrącić nas z równowagi i zburzyć nasze czytelnicze nawyki. I to mu się udaje.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia