Michał Szułdrzyński: Niechęć do elit łączy lewicę i prawicę

Jednemu politykowi udało się w ostatnich dniach coś wielkiego: połączyć w niechęci do siebie dwie pozorne skrajności: lewicę i prawicę. Osobą tą był Rafał Trzaskowski, który swoim snobistycznym wpisem na Facebooku rozsierdził wszystkich antyelitarystów – zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Aktualizacja: 21.07.2018 20:53 Publikacja: 21.07.2018 00:01

Michał Szułdrzyński: Niechęć do elit łączy lewicę i prawicę

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Cóż takiego napisał kandydat Platformy na prezydenta Warszawy? „Bronisław Geremek uczył mnie cywilizacji europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie, po francusku. Był poważny, zadumany i srogi. Dostałem najwyższą notę na roku, bo mój ówczesny francuski nie pozwolił na oratorskie popisy i zmusił do wypowiedzi chłodnej, precyzyjnej i oszczędnej. Profesor lubił konkret. Pamiętam, że referowałem credo Edgara Morina z »Penser l'Europe«. Czułem się, jakbym zdawał egzamin życia u biblijnego patriarchy z obrazów Rembrandta. Książkę zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Edgarowi Morinowi nagrodę na szczycie ministrów europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych na ścianie pałacu przy Quai d'Orsay spogląda na mnie lekko rozbawiony profesor. A jednak warto było czytać Morina".

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Jakim papieżem będzie Leon XIV?
Plus Minus
Zdobycie Czarodziejskiej góry
Plus Minus
„Amerzone – Testament odkrywcy”: Kamienne ruiny z tropików
Plus Minus
„Filozoficzny Lem. Tom 2”: Filozofia i futurologia
Plus Minus
„Fatalny rejs”: Nordic noir z atmosferą