W obronie Stanisława Augusta

Nie minęło kilka miesięcy od wydania „Polityki Becka” Stanisława Cata-Mackiewicza, a krakowskie wydawnictwo „Universitas” już poszło za ciosem. Na półki księgarń trafiła kolejna książka najwybitniejszego publicysty politycznego Drugiej Rzeczypospolitej — jak nazywał Cata Adolf Bocheński. Publicysty, który jednak nie miał szczęścia do Rzeczpospolitej numer Trzy.

Publikacja: 22.01.2010 18:58

W obronie Stanisława Augusta

Foto: Universitas

Jego książki były po 1989 roku wydawane sporadycznie, ostatnia wyszła dobre 10 lat temu. Tym razem „Universitas” wznowił znakomitego „Stanisława Augusta”. Opowieść o ostatnim królu Polski i jego epoce. Epoce upokarzającej klęski Rzeczpospolitej, na którą — tu Cat, jak przystało na dobrego konserwatystę, idzie w ślad szkoły krakowskiej — sami Polacy sobie zapracowali.

Lektura „Augusta” jest dla Polaka niezmiernie trudna. Momentami, aż trudno uwierzyć, że nasi przodkowie mogli wyrabiać takie rzeczy. Te wszystkie koterie, stronnictwa i rodziny, które gotowe były sprzymierzyć się z wrogim mocarstwem, byle tylko zepsuć krew znienawidzonemu królowi. Według Cata to właśnie „złota wolność szlachecka” i „idee republikańskie” — z których mamy być dziś tak dumni — doprowadziły nas do upadku.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama