Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.12.2009 08:46 Publikacja: 04.12.2009 18:08
Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i nowego tygodnika "Uważam Rze"
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Na pozór bardzo słuszny plan. Nie jestem, przyznaję, w stanie ocenić, nie znając ani Afganistanu, ani – dzięki Bogu – talibów, ani nawet skuteczności amerykańskich żołnierzy, czy ta liczba jest wystarczająca. Natomiast i bez owej wiedzy jestem pewien, że druga deklaracja Obamy – że w ciągu 18 miesięcy Amerykanie zaczną się z Afganistanu wycofywać – jest czymś co najmniej osobliwym.
Tak, rozumiem, chodzi o uśpienie opinii publicznej, coraz bardziej niechętnej wysyłaniu wojsk do tego górzystego, odległego kraju. A z opinią trzeba się liczyć. W ostateczności można ją wprawdzie okłamać, jak na przykład zrobił to były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. To on kilka dni przed wysłaniem wojsk brytyjskich do Iraku stwierdził, że rakiety Saddama Husajna mogą dotrzeć do Anglii w ciągu 45 minut. Dopiero teraz wyszło na jaw, że Blair świadomie wprowadził ją w błąd. Wygląda na to, że wręcz preparował raporty wywiadu w taki sposób, by usuwać z nich nieprzydatne dla siebie informacje, jak choćby tę, że iracki dyktator nie dysponował bronią masowego rażenia. Jednak takie łgarstwo ma krótkie nogi. Raz, że w końcu wyjdzie na jaw, i wtedy polityk – znowu przykład Blaira – znajduje się w opałach. Dwa, że po doświadczeniach z Irakiem dzisiaj wszyscy są bardziej ostrożni i z większym sceptycyzmem podchodzą do zapowiedzi przywódców.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas