Cesarze i papieże

W dniach, w których oczy całego chrześcijaństwa zwrócone są w kierunku Rzymu, kiedy zyskujemy dwóch świętych papieży, warto na kilka chwil zagłębić się w odległą historię Europy, wrócić do czasu, kiedy formułowała się szczególna rola biskupów rzymskich w dziejach powszechnych.

Aktualizacja: 25.04.2014 23:00 Publikacja: 25.04.2014 22:59

Peter Heather, „Odrodzenie Rzymu", Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2014

Peter Heather, „Odrodzenie Rzymu", Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2014

Foto: Plus Minus

Napisanie syntezy dziejów pierwszych stuleci od upadku cesarstwa rzymskiego na Zachodzie w 476 r. wymaga wielkich umiejętności, jednak w osobie brytyjskiego profesora Petera Heathera spotykamy dziejopisa, który z powodzeniem wypełnił to zadanie.

Właśnie w stuleciach od VI do IX papieże zyskali polityczne znaczenie, które utracili dopiero w XIX w. wraz z dekompozycją Państwa Kościelnego, kiedy ich władza ograniczyła się do terytorium Watykanu. Heather przekonuje, że szczególna rola papiestwa wcale nie była na początku wynikiem nadmiernych ambicji samych papieży: wiązała się przede wszystkim z próbami odbudowy zachodniego cesarstwa, które podjęto niemal zaraz po jego upadku. Pierwszym bohaterem książki jest zatem władca Gotów Teodoryk Wielki, który na początku VI wieku na czele swej armii straceńców opanował Italię, a potem powiększył swą władzę o Hiszpanię i południową Galię. Gocki parweniusz nie odważył się jednak ogłosić cesarzem: po jego śmierci państwo się rozpadło, a na arenę wkroczył cesarz Justynian Wielki, pan Bizancjum. Nie cieszy się on szczególną sympatią autora, chociaż rozbił królestwo Wandalów w Afryce i opanował Italię. Heather twierdzi jednak, że zrobił to wyłącznie z troski o własną pozycję polityczną, zagrożoną intrygami i niepokojami społecznymi. „Według wszelkich norm, nawet rzymskich, był z niego kawał autokratycznego drania najgorszego rodzaju. (...) Nie można go nazwać ludobójcą na skalę Hitlera, Stalina czy Pol Pota, ale na miarę swoich czasów ambicjami i chaosem autorytarnych rządów wszystkim im dorównywał". Jego dzieło również okazało się nietrwałe.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama