Filozofia Wielkiego Zderzacza

Nawet ci spośród fizyków pracujących w CERN-ie, którzy nie wierzą w Boga, ?nie mają wątpliwości, że myśli On matematycznie – pisze badacz w eseju pochodzącym z nowego wydania ?„Podróży z filozofią w tle".

Aktualizacja: 02.05.2014 01:35 Publikacja: 02.05.2014 01:34

Tor wyścigowy i ring dla hadronów, czyli LHC w Genewie

Tor wyścigowy i ring dla hadronów, czyli LHC w Genewie

Foto: Corbis

Red

Grudzień 2010: Genewa w porywach wiatru. Ciężka zasłona chmur gna nad miastem. Zniknął pióropusz fontanny na Jeziorze Lemańskim, wyłączonej z racji bezpieczeństwa. Przeciągi hulają po uporządkowanych uliczkach Starego Miasta. Ogrzewamy się w zimnym wnętrzu protestanckiej katedry. Niedaleko, w Audytorium Kalwina, bezdźwięcznie poruszając ustami, przemawia duch Wielkiego Reformatora zmaterializowany w elektronicznej postaci naturalnej wielkości. Po założeniu słuchawek można wysłuchać jego wykładu po angielsku, francusku lub niemiecku, wedle życzenia. Jak Wielki Reformator zareagowałby na zredukowanie go do roli turystycznej atrakcji?

Miła pani z Polskiego Przedstawicielstwa przy ONZ, która utrzymuje służbowe kontakty z różnymi instytucjami w Genewie i organizuje nasz pobyt, najbardziej lubi współpracować z CERN-em (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire, Europejskie Centrum Badań Jądrowych). Bo fizycy są konkretni i zależy im na tym, co robią.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama