Reklama
Rozwiń

Nieustająca gorączka

Najpierw ofiarowując ziemię osadnikom, a następnie po prostu jako nieznający wojny ciepły kraj, Brazylia przez dziesiątki lat była wymarzonym celem ucieczek od pogmatwanej sytuacji politycznej w Europie.

Aktualizacja: 11.01.2015 10:01 Publikacja: 11.01.2015 01:00

Sao Paulo: Pola Elizejskie Nowego Świata

Sao Paulo: Pola Elizejskie Nowego Świata

Foto: Getty Images

Jedyna wojna, jaką toczyła Brazylia w całej swojej 192-letniej niepodległej historii, to konflikt z Paragwajem. Wojna, jaką toczyła pospołu z Argentyną i Urugwajem, wybuchła w 1864 roku i ciągnęła się przez sześć lat (Paragwaj został wtedy dosłownie zdziesiątkowany).

Do kolejnej konfrontacji zbrojnej już nigdy nie doszło, choć pod koniec I wojny światowej Brazylia stała się stroną i w tym konflikcie, bo w 1917 roku opowiedziała się po stronie ententy. – Brazylia nigdy nie prowadziła z nikim wojny – to zdanie wiele razy wraca do każdego, kto będąc w Brazylii, próbuje drążyć różnice między Brazylijczykami i Polakami. Według samych Brazylijczyków jest to kluczowy fakt, który ukształtował ich jako społeczeństwo.

– Zdarzały się nam bitwy na samym początku naszej historii, kiedy pojawili się tu Duńczycy, Francuzi i Hiszpanie, a następnie Portugalczycy, ale nie da się ich porównać do tego, co działo się np. w Europie – mówi książę Paulo Sanguszko, ostatni męski potomek rodu Sanguszków, syn Piotra i wnuk księcia Romana Sanguszki, jednego z najmajętniejszych obywateli II RP, pana na Gumniskach (posiadłość pod Tarnowem) i na zamku w Podhorcach (dziś teren Ukrainy; w warowni kręcono m.in. sceny do „Potopu" dziejące się w Kiejdanach).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Plus Minus
„Wypadek na polowaniu”: Rysunkowe historie o sprawach najważniejszych
Plus Minus
„Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej”: Rodzina na wózku emocji
Plus Minus
„Monster Hunter Wilds”: Bestie, które nie powinny istnieć
Plus Minus
„Japonia. Przewodnik po bóstwach, bohaterach i duchach”: Świat pełen duchów
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Hanna Banaszak: Muzyka lasu, innej nie słucham
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń