Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.02.2015 09:08 Publikacja: 27.02.2015 03:00
Foto: AFP
Papież Franciszek chce dokonać w Kościele powszechnym bardzo poważnej zmiany. W tej kwestii chyba nie ma sporu. Wątpliwości pojawiają się, gdy pada pytanie o istotę tej zmiany. Papież bowiem na ten temat nie mówi nic konkretnego, raczej sugeruje, niż ostatecznie przesądza.
Czytaj także komentarz Bogusława Chraboty: Zaufajmy Franciszkowi
Z jednej strony wygłasza wystąpienia lub homilie w duchu Jana Pawła II, z drugiej prowadzi tzw. ewangelizację samolotową – podczas podróży zagranicznych rozmawia z dziennikarzami, okraszając swoje obszerne wypowiedzi stwierdzeniami, które mediom się podobają, są wychwytywane, cytowane i interpretowane w duchu dalekim od nauki Kościoła katolickiego. Podobnie jak wypowiedzi bliskich współpracowników papieża – takich jak kardynałowie Walter Kasper i Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga.
Przyjrzyjmy się więc najpierw pierwszym dwóm latom pontyfikatu Ojca Świętego przez pryzmat światowych mediów zakochanych we Franciszku (lub – jak się czasem twierdzi – w wizji papieża, jaką same stworzyły). Otóż mamy do czynienia z pierwszym od dawna papieżem, który dąży do zmiany skostniałej dogmatycznej instytucji w żywy i bliski ludziom organizm. Franciszek – wedle tej wizji – zamierza spowodować, że Kościół, zamiast włazić z butami w intymne życie swoich członków, przyjdzie im z realną konkretną pomocą, stanie się instytucją miłosierną, służebną wobec ludzi, a nie sterującą ich życiem. Papież – jak uważają – w końcu obali władzę bezdusznych watykańskich kurialistów i zniesie anachroniczne zasady moralne, niedostosowane do świata, w jakim obecnie żyjemy – dopuści do komunii świętej rozwodników żyjących w nowych związkach, a może i gejów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas