Czy zniewolą nas maszyny?

Jeżeli chcemy wiedzieć, co będą mogły w przyszłości robić roboty, popatrzmy na samych siebie. Przyjrzyjmy się wyznawanym przez nas wartościom i zasadom.

Aktualizacja: 07.06.2015 17:48 Publikacja: 05.06.2015 02:00

Czy zniewolą nas maszyny?

Foto: 123RF

Ci, którzy straszą przejęciem władzy nad ludźmi przez roboty, mają zazwyczaj na myśli nieprawdziwą sytuację, kiedy to rozwijają się tylko same maszyny, a wszystko inne wokół nich nie ulega zmianie. Podejście to bazuje na założeniu, że technologia sztucznej inteligencji będzie ewoluować w sposób całkowicie autonomiczny, w oderwaniu od jakichkolwiek procesów społecznych, kulturowych czy cywilizacyjnych.

Wielki czerwony guzik


Tymczasem w rzeczywistości rozwojowi robotyki, tak samo jak wszystkich innych dziedzin techniki, towarzyszą podejmowane przez ludzi działania dostosowawcze bazujące na respektowanych społecznie hierarchiach wartości. Mogą one sprawić, że w przyszłości roboty będą wykorzystywane w całkiem innym otoczeniu i na innych warunkach, niż obecnie sobie wyobrażamy.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety