Biało-czerwona Gwiazda Dawida

Uważałem, że mają oni dwie lojalności, jedną w stosunku do Palestyny, a drugą w stosunku do Polski, i dlatego nie miałem zamiaru zatrzymywać siłą Żydów w Wojsku Polskim" – powiedział ćwierć wieku po wojnie gen. Władysław Anders, tłumacząc swój stosunek do żydowskich żołnierzy w polskich mundurach, którzy zdecydowali się opuścić szeregi jego armii.

Publikacja: 04.06.2021 18:00

Biało-czerwona Gwiazda Dawida

Foto: materiały prasowe

Żydzi walczyli w powstaniu styczniowym, w Legionach, przeciwko bolszewikom, pod Monte Cassino, byli mordowani w Katyniu, po wojnie działali w Komitecie Obrony Robotników. Dla wielu wzorem był pierwszy polski oficer pochodzenia żydowskiego Berek Joselewicz, który w czasie insurekcji kościuszkowskiej sformował pułk żydowski. Potem w jego ślady poszedł syn Józef Berkowicz – w czasie powstania listopadowego stworzył oddział składający się ze stu ochotników.

Dr hab. Marek Gałęzowski w książce „Żydzi walczący o Polskę" próbuje odpowiedzieć, dlaczego to czynili. Ich motywacja nie mogła wynikać z tego, że Polska była tolerancyjna, bo w wielu przypadkach była wręcz wobec nich okrutna. Z antysemityzmem żydowscy żołnierze spotykali się na co dzień, nie tylko na ulicy, w sklepie, ale i w wojsku. Pomimo to w Legionach Polskich służyło np. co najmniej 650 Żydów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów