Fernando Santos zwolniony. PZPN wydał komunikat ws. trenera reprezentacji

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że trener Fernando Santos przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski.

Publikacja: 13.09.2023 17:21

Trener reprezentacji Polski Fernando Santos podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw Euro

Trener reprezentacji Polski Fernando Santos podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy z Albanią

Foto: PAP/Andrzej Lange

 – Dziękuję trenerowi Santosowi za pracę z naszą drużyną narodową i życzę mu powodzenia w kolejnych sportowych wyzwaniach – powiedział prezes PZPN Cezary Kulesza.

Decyzję PZPN skomentował także były trener reprezentacji.

– Chociaż kończymy naszą współpracę, jestem wdzięczny za to, że prowadziłem polską reprezentację i życzę wszystkiego najlepszego Polsce i jej mieszkańcom, którzy tak dobrze mnie przyjęli, kiedy tu mieszkałem – przekazał Fernando Santos.

Czytaj więcej

Były wiceprezes PZPN proponuje 33-latka w miejsce Fernando Santosa

PZPN poinformował, że umowę rozwiązano za porozumieniem stron. Z reprezentacją żegnają się także pozostali członkowie sztabu.

Kto zostanie trenerem polskiej reprezentacji?

– Wybór nowego selekcjonera jest teraz dla zarządu PZPN kwestią priorytetową, dlatego niebawem poinformujemy, kiedy odbędzie się prezentacja nowego trenera – powiedział Cezary Kulesza.

Fernando Santos został selekcjonerem polskiej kadry pod koniec stycznia. Portugalczyk prowadził kadrę w meczach eliminacji do mistrzostw Europy. W walce o Euro 2024 polscy reprezentanci pod wodzą Santosa przegrali z Czechami, Mołdawią, a ostatnio także z Albanią i w tabeli swojej grupy wyprzedzają jedynie Wyspy Owcze.

W niedzielę w meczu eliminacji do Euro 2024 Polska przegrała na wyjeździe z Albanią 0:2. Po pięciu meczach biało-czerwoni z 6 punktami zajmują czwarte, przedostanie miejsce w grupie E, wyprzedzając jedynie Wyspy Owcze.

Czytaj więcej

Po meczu Albania-Polska: Po co reprezentacji Fernando Santos?

Po meczu Fernando Santos mówił, że jest smutny, podobnie jak piłkarze reprezentacji. Zapowiadał jednak, że nie poda się do dymisji "ani dziś, ani jutro", a pytających o tę kwestię dziennikarzy odsyłał do prezesa PZPN Cezarego Kuleszy.

Fernando Santos zastąpił na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Czesława Michniewicza, który został trenerem kadry 31 stycznia 2022 r., w miejsce Portugalczyka Paulo Sousy, który 29 grudnia 2021 r. rozwiązał kontrakt z Polskim Związkiem Piłki Nożnej za porozumieniem stron.

Czytaj więcej

Stefan Szczepłek: Dzień albańskiego piłkarza. Raz na 70 lat

Pod wodzą Michniewicza polscy piłkarze po raz pierwszy od 1986 r. awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata, po czym przegrali z Francją 1:3 i odpadli z rozgrywanego w Katarze turnieju. Dymisję Michniewicza poprzedziła krytyka defensywnego stylu gry kierowanej przez niego kadry oraz sprawa premii, które mieli otrzymać zawodnicy za dobre wyniki na mundialu.

Fernando Santos, który jako trener odnosił sukcesy z Portugalczykami i Grekami, miał przebudować polską reprezentację i odmłodzić drużynę.

 – Dziękuję trenerowi Santosowi za pracę z naszą drużyną narodową i życzę mu powodzenia w kolejnych sportowych wyzwaniach – powiedział prezes PZPN Cezary Kulesza.

Decyzję PZPN skomentował także były trener reprezentacji.

Pozostało 93% artykułu
Piłka nożna
Trudny powrót Kamila Glika do Ekstraklasy. Cracovia rozgromiona
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Piłka nożna
Nie czas na emeryturę. Robert Lewandowski bohaterem Barcelony
Piłka nożna
Inwestują, żeby zarobić
Piłka nożna
Grzegorz Lato: Michał Probierz zasługuje na szansę
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Piłka nożna
Manchester United: przeciętność i brak dyscypliny
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej