Jednakże wniosek o przywrócenie terminu wniesienia sprzeciwu od tego nakazu może oddalić tylko po przeprowadzeniu rozprawy.
[b]Sąd Najwyższy w uchwale stwierdził, że oddalenie takiego wniosku na posiedzeniu niejawnym jest niedopuszczalne (sygn. III CZP 128/08). [/b]
Uchwała ma istotne znacznie praktyczne, ponieważ w trybie upominawczym rozpatrywana jest zdecydowana większość spraw wpływających do wydziałów cywilnych sądów rejonowych. Jest ona odpowiedzią na pytanie prawne powstałe na tle sprawy wniesionej przez spółdzielnię mieszkaniową przeciwko Magdalenie M. o zapłatę zaległych należności.
Roszczenia pieniężne – w myśl art. 497[sup]1[/sup] § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] – są rozpatrywane co do zasady w postępowaniu odrębnym upominawczym. Sąd orzeka, wydając nakaz zapłaty. Ten tryb rozstrzygnięcia jest niedopuszczalny tylko wówczas, gdy:roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone okoliczności budzą wątpliwości, zapłata zależy od świadczenia wzajemnego, nie jest znane miejsce pobytu pozwanego albo nakaz nie mógł mu być doręczony w kraju. Wtedy sąd wyznacza rozprawę. Nakaz zapłaty natomiast wydaje na posiedzeniu niejawnym.
Nakazuje w nim pozwanemu, by w terminie dwu tygodni od jego doręczenia zapłacił wskazaną tam należność wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł do sądu sprzeciw od samego nakazu (znajduje się w nim odpowiednie pouczenie). Jeśli pozew był wniesiony na urzędowym formularzu, to i sprzeciw pozwany musi wnieść na takim formularzu.