Tak uznał Sąd Najwyższy w identycznych co do istoty dwu uchwałach [b](sygn. III CZP 16/09 i III CZP 17/09)[/b].
Są one odpowiedzią na pytania prawne sądu II instancji rozpatrującego apelacje członków Spółdzielni Osiedle Młodych w Poznaniu od niekorzystnych dla nich wyroków wydanych w I instancji.
[srodtytul]Zarząd chce ogromnych wspólnot [/srodtytul]
W obu sprawach przyczyną sporu były uchwały zarządu spółdzielni podjęte w 2003 r. w sprawie określania przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomościach obejmujących w jednym wypadku całe duże Osiedle Lecha w Poznaniu, w drugim zaś kilkanaście budynków na osiedlu Stare Zegrze. Wielu członków spółdzielni kwestionowało projekty uchwał wyłożone do wglądu, ponieważ wydzielenie tak ogromnych nieruchomości oznacza, że powstaną ogromne wspólnoty mieszkaniowe. Mimo to zarząd nie odstąpił od tej koncepcji. Pierwsza z uchwał została nawet z tego powodu zaskarżona do sądu przez jednego z członków, ale sprawa zakończyła się jego przegraną.
W obu sprawach przeciwko spółdzielni wystąpili jej wieloletni członkowie, którzy w 2001 r. złożyli przewidziane w art. 17[sup]14[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] wnioski o przekształcenie przysługującego im spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność. W jednej przeszkodą w przekształceniu jest przede wszystkim nieuregulowane wciąż prawo spółdzielni do gruntów, na których powstało osiedle Stare Zegrze.