Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 czerwca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 225/09).[/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma POL-AQUA SA. Wykupiła ona dla swoich pracowników pakiety zdrowotne. Obejmowały one zarówno obowiązkowe badania lekarskie wynikające z prawa pracy, jak i możliwość korzystania z dodatkowych świadczeń medycznych. Za każdego pracownika wnioskodawca płaci firmie świadczącej usługi medyczne zryczałtowaną opłatę miesięczną. Pracodawca zapytał, czy kupione świadczenia stanowią przychód pracowników. Chciał bowiem wiedzieć, czy powinien pobierać od nich zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem firmy z tego tytułu pracownicy nie uzyskują przychodu. Nie jest nim bowiem sama możliwość korzystania ze świadczenia, tymczasem nie wiadomo, czy konkretni pracownicy w danym miesiącu korzystali z usług medycznych. Firma wskazała, że taki sposób interpretacji przepisów potwierdza [b]wyrok WSA w Warszawie z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 625/08)[/b].
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem już samo wykupienie abonamentu dla pracownika oznacza, że uzyskał on przychód. Sprawa trafiła więc do sądu. Ten przyznał rację spółce i uchylił interpretację.
Wskazał, że spółka zakupiła świadczenia medyczne, za które ponosi opłatę ryczałtowo. Na jej wysokość nie ma wpływu fakt, czy pracownicy korzystali z usług. Świadczenia medyczne zostały jedynie postawione do dyspozycji pracowników. Nie ma natomiast żadnych informacji, czy dany pracownik z nich skorzystał. Tymczasem z brzmienia art. 11 ust. 1 ustawy o PIT bezwzględnie wynika, że tylko otrzymanie nieodpłatnego świadczenia powoduje powstanie przychodu. O przychodzie pracownika można by więc mówić, gdyby korzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń medycznych, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia. Obowiązują tu bowiem inne reguły niż przy świadczeniach pieniężnych: w ich przypadku samo postawienie do dyspozycji podatnika powoduje powstanie przychodu.