Reklama
Rozwiń

O przyznaniu zwolnienia od PIT decyduje źródło finansowania

Gdy środki na wdrożenie działań w ramach programów operacyjnych pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 26.06.2009 07:25 Publikacja: 26.06.2009 07:18

O przyznaniu zwolnienia od PIT decyduje źródło finansowania

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w [b]wyroku z 17 czerwca 2009 r., I SA/Bk 187/09.[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Stowarzyszenie wystąpiło o interpretację. Realizowało projekt w ramach inicjatywy wspólnotowej EQUAL (projekt finansowany w 25 proc. z budżetu państwa i 75 proc. z Europejskiego Funduszu Społecznego). Do bezpośredniej realizacji projektu zaangażowało osoby na podstawie umów o pracę, a także umów cywilnoprawnych. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenie zgodnie z ustalonym budżetem stanowiącym załącznik do umowy dofinansowania. Osoby te bezpośrednio realizowały cele programu EQUAL. Wynagrodzenia oraz składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy dotyczące ich wynagrodzenia wypłacane były z kont pomocniczych założonych na potrzeby projektu. Rozliczenie otrzymanych na zasadzie mechanizmu prefinansowania środków (wnioski o płatność) następowało zgodnie z wytycznymi EQUAL.

Stowarzyszenie pytało, czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BB5AE381BC4750784AA078160CF1AFD?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [/link]wynagrodzenia te korzystają ze zwolnienia od podatku. Uważało, że postępuje niewłaściwie, potrącając podatek dochodowy od wynagrodzeń. Stanowiska tego nie podzieliła izba skarbowa. Sprawa trafiła więc do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b ustawy o PIT uzależnia zastosowanie zwolnienia od łącznego spełnienia dwóch przesłanek. Po pierwsze – środki finansowe muszą pochodzić od konkretnych podmiotów wskazanych w tym przepisie (lit. a), po drugie – podatnik ma bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy (lit. b).

[wyimek]Przyjęty sposób wypłaty środków nie może powodować różnic w traktowaniu firm[/wyimek]

W tej sprawie organ podatkowy stwierdził, że ze względu na przyjęty sposób przekazania środków unijnych na realizację programu, czyli refundację wcześniej poniesionych wydatków na realizację projektu, przychody otrzymywane przez osoby zatrudnione w ramach realizacji projektów finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia (lit. a). Wobec ustalenia, że przesłanka ta nie została spełniona, organ nie badał drugiego warunku (lit. b). Zdaniem sądu jest to jednak nieprawidłowe.

[b]Istotne jest, aby w ostatecznym rozrachunku środki pomocowe pochodziły od podmiotów wskazanych we wspomnianym przepisie. Sam sposób wypłaty środków jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla oceny źródła pochodzenia środków[/b].

Zatem przyjęta metoda „prefinansowania (zaliczka), refinansowania” nie może bezpośrednio wpływać na możliwość zastosowania omawianego zwolnienia. Nie ma zatem podstaw do różnicowania sytuacji podmiotów w zależności od przyjętego sposobu wypłaty środków.

[b]Ostateczny ciężar ekonomiczny bezzwrotnej pomocy ponosi w tym przypadku Unia Europejska. W takiej sytuacji środki na wdrożenie działań w ramach programów operacyjnych należało uznać za pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy.[/b]

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w [b]wyroku z 17 czerwca 2009 r., I SA/Bk 187/09.[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono