Tak uznał [b]Sąd Najwyższy (sygn. II CSK 489/08)[/b] w postanowieniu, do którego dotarła „Rz”, podjętym na posiedzeniu niejawnym. Tak więc dla zmiany umowy spółki z o.o. w organizacji, tj. przed jej zarejestrowaniem, nie wystarczy decyzja wspólników w formie uchwały.
W praktyce różnica może być istotna. Zawarcie umowy spółki z o.o. wymaga ze swej istoty jednomyślności i formy aktu notarialnego. Z kolei uchwała wspólników spółki z o.o. o zmianie umowy spółki zapada co do zasady większością dwóch trzecich głosów.
Problem rozstrzygnięty we wskazanym orzeczeniu SN pojawił się w związku z wnioskiem o wpis spółki z o.o. zawiązanej 12 grudnia 2006 r. przez Pawła W., Renatę H. oraz Pajo sp. z o. o., w imieniu i na rzecz której działała Renata H. Niebawem, bo 21 grudnia 2007 r., wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie umowy przez nadanie nowego brzmienia jej § 2, zgodnie z którym spółka będzie prowadzona pod firmą Pajo Rondo sp. z o.o.
Sąd I instancji odmówił dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS spółki pod tą zmienioną firmą. Tłumaczył, że wprawdzie co do zasady – zgodnie z art. 255 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D2C7AE12ECDCB2C66BA55D712CBEBFE1?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] – zmiana umowy wymaga uchwały wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza. Jednakże, jeśli spółka nie została jeszcze wpisana do rejestru, to do skutecznej zmiany umowy wymagana jest jednomyślność, a zatem uchwała wspólników. Za nieprawidłowy uznał też sposób reprezentowania spółki z o.o. Pajo jako wspólnika na zgromadzeniu wspólników w grudniu 2007 r.
Sąd II instancji zaaprobował ten werdykt.