[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 24 września 2009 r. (sygn. III Sa/Wa 645/09). [/b]
W 2007 r. podatniczka poinformowała urząd skarbowy na druku SDZ1 o darowiźnie pieniężnej od matki. Dotrzymała terminu, a pieniądze wpłynęły na jej konto. Była więc przekonana, że na podstawie art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E3A08B77A41FC53FED830C17F02DBEDD?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link] otrzymana kwota jest zwolniona od tej daniny.
Urząd skarbowy wszczął jednak postępowanie podatkowe. Ustalił w nim, że w akcie notarialnym podano numer konta, z którego zostaną wpłacone pieniądze. [b]W rzeczywistości przelewu dokonano z innego rachunku, założonego w banku w USA, należącego do osoby trzeciej[/b].
Kobieta zdobyła więc zaświadczenie tego banku, że jej matka jest współwłaścicielką konta. Jednocześnie wyjaśniła, że pieniądze pochodzą ze sprzedaży nieruchomości w USA (przedstawiła dokumenty, które to potwierdzały). Dlatego wpłynęły z rachunku założonego w tym kraju.
Na podstawie tych wyjaśnień [b]urząd skarbowy stwierdził, że co prawda nie kwestionuje dokonania darowizny, ale jego zdaniem ulga nie przysługuje. Nie została bowiem udokumentowana w sposób przewidziany wart. 4a ustawy[/b].