Reklama
Rozwiń

Stare zaległości z nowymi, obniżonymi odsetkami

Obniżone odsetki od zaległości podatkowych (do 75 proc. zwykłej stawki) można również stosować do zaległości, które powstały przed 1 stycznia 2009 r. i zostały wykazane w skorygowanej deklaracji podatkowej

Publikacja: 23.11.2009 07:00

Stare zaległości z nowymi, obniżonymi odsetkami

Foto: www.sxc.hu

Red

Odsetki te nie dotyczą jednak korygowanych w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, bowiem zaliczek tych nie wykazuje się już w miesięcznych deklaracjach.

Tak orzekł [b]WSA we Wrocławiu 18 listopada 2009 r. (I SA/Wr 1519/09, 1520/09, 1521/09 i 1522/ 09)[/b] uchylając cztery pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego, wydane przez Izbę Skarbową w Poznaniu .

[srodtytul]Korekty zaliczek na CIT[/srodtytul]

Spółka akcyjna we wnioskach o interpretację wyjaśniła, że w trakcie roku podatkowego dokonuje zmian wysokości miesięcznych zaliczek na CIT. Przyczynami tych zmian są m.in. błędy w zaliczaniu do kosztów podatkowych określonych wydatków lub błędy w kwalifikowaniu przychodów.

W takich sytuacjach spółka koryguje wysokość zaliczki na podatek dochodowy poprzez wpłatę brakującej kwoty wraz z odsetkami i przesyła właściwemu organowi wyjaśnienia co do przyczyn wpłacenia kwoty i źródła jej pochodzenia. Błędy tego typu mogą być również przyczyną korekty zeznań podatkowych za lata poprzedzające rok 2009.

W związku z tym pytała o zakres stosowania obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. art. 56 § 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link].

Zgodnie z nim, w razie złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej.

Pierwsze z tych pytań spółki dotyczyło możliwości stosowania obniżonych odsetek do zaległości podatkowych ujawnionych w złożonym po 1 stycznia 2009 r. zeznaniu korygującym podatek za lata wcześniejsze. Natomiast drugie – możliwości zastosowania obniżonych odsetek w stosunku do korygowanych po 1 stycznia 2009 r. zaliczek na podatek dochodowy zarówno za lata wcześniejsze, jak również za lata następne, co do których nie ma obowiązku składania deklaracji.

[srodtytul]Brak przepisów przejściowych [/srodtytul]

Spółka wskazała, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290766]ustawa z 7 listopada 2008 r. nowelizująca ordynację podatkową z dniem 1 stycznia 2009 r. (DzU z 2008 r. nr 209, poz. 1318)[/link] nie zawiera przepisów przejściowych wskazujących, czy obniżona stawka ma zastosowanie do zaległości podatkowej powstałej zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2009 r.

Dlatego też, jej zdaniem, ma prawo do zastosowania preferencyjnych odsetek za zwłokę za cały okres istnienia zaległości, o ile ujawni ich istnienie organom podatkowym po 1 stycznia 2009 r. Tym samym nowe prawo, od momentu wejścia w życie, reguluje także wszelkie zdarzenia z przeszłości.

Jednocześnie spółka wskazała, że art. 56 § 1a ordynacji podatkowej ma również zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy korygowanych zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i po jego upływie. Przepis ten zdaniem spółki odnosi się zatem także do zaliczek na podatek dochodowy powstałych przed 1 stycznia 2009 r.

[srodtytul]Stare zaległości, stare odsetki[/srodtytul]

Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Podniósł, że przywołany przepis obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie nadano mu mocy wstecznej. Dlatego też obniżona stawka odsetek za zwłokę ma zastosowanie do naliczania odsetek za okres od 1 stycznia 2009 r., co zdaniem organu podatkowego wynika z treści [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296246]obwieszczenia ministra finansów z 6 stycznia 2009 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki za zwłokę od zaległości podatkowych (MP nr 2, poz. 11).[/link]

W ocenie organu odsetki za zwłokę powinny być naliczane na analogicznych zasadach, jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Zagadnienie to zostało uregulowane w § 2 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E6B5012B6FBE6F91C21614778DA4646?id=178909]rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (DzU nr 165, poz. 1373 ze zm.).[/link]

W razie korekty zeznania podatkowego po 1 stycznia 2009 r. dotyczącego lat wcześniejszych podatnik nie ma prawa stosować obniżonej stawki odsetek do zaległości podatkowych ujawnionych w zeznaniu korygującym za cały okres ich naliczania. Za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku do 31 grudnia 2008 r. powinien zastosować podstawowe stawki odsetek za zwłokę obowiązujące w tym okresie. Natomiast za okres od 1 stycznia 2009 r. do dnia zapłaty zaległości podatkowej – stawkę obniżoną, tj. 75 proc. stawki podstawowej.

[srodtytul]Co orzekł sąd[/srodtytul]

WSA we Wrocławiu uznał, że jest to błędna interpretacja. Zdaniem sądu ani treść art. 56 § 1a ordynacji podatkowej, ani też powołane przez organ podatkowy przepisy obwieszczenia ministra finansów z 6 stycznia 2009 r., jak również rozporządzenia z 22 sierpnia 2005 r., nie dają podstawy do wywodzenia, że obniżone odsetki mają zastosowanie tylko do zaległości podatkowych powstałych po 1 stycznia 2009 r. Tym samym w ocenie sądu [b]odsetki te można stosować również do podatków wynikających ze skorygowanych po 1 stycznia 2009 r. zeznań podatkowych dotyczących lat poprzednich. [/b]

Jednocześnie sąd podzielił argumentację organu podatkowego co do [b]wyłączenia stosowania obniżonej stawki odsetek za zaległości do korygowanych w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy[/b]. Sąd ocenił również, że [b]obniżonych odsetek nie można stosować w stosunku do zaliczek korygowanych po zakończeniu roku podatkowego, która to korekta nie zmienia wysokości należnego podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli jednak korekta wysokości zaliczek na podatek dochodowy łączy się z korektą samego podatku dochodowego, to zdaniem sądu podatnikowi przysługuje prawo do stosowania obniżonych odsetek zarówno do korygowanych zaliczek, jak i do korygowanego podatku.[/b]

Odsetki te nie dotyczą jednak korygowanych w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, bowiem zaliczek tych nie wykazuje się już w miesięcznych deklaracjach.

Tak orzekł [b]WSA we Wrocławiu 18 listopada 2009 r. (I SA/Wr 1519/09, 1520/09, 1521/09 i 1522/ 09)[/b] uchylając cztery pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego, wydane przez Izbę Skarbową w Poznaniu .

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono