Reklama
Rozwiń

Brak wpisu w ewidencji nie przesądza o rodzaju przychodu

To, czy dany składnik majątku został wpisany do ewidencji środków trwałych, nie ma przesądzającego znaczenia dla zakwalifikowania rodzaju źródła przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tegoż składnika

Aktualizacja: 17.12.2009 06:38 Publikacja: 17.12.2009 05:00

Brak wpisu w ewidencji nie przesądza o rodzaju przychodu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Rzeszowie z 3 grudnia 2009 r., (I SA/Rz 803/09)[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatniczka wraz z dwoma wspólnikami prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W sierpniu 1997 r. wspólnicy tej spółki uzyskali na zasadzie współwłasności łącznej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

Przedmiotem działalności spółki była obsługa nieruchomości, lokal był wykorzystywany w działalności gospodarczej spółki. W lutym 2007 r. prawo do tego lokalu zostało przekształcone w odrębną własność lokalu, lokal ten został sprzedany. [b]Ani prawo do tego lokalu, ani lokal nie były wprowadzone do ewidencji środków prawnych i wartości niematerialnych spółki i nie były amortyzowane.

Podatniczka zastanawiała się, czy przychód ze sprzedaży tego prawa jest przychodem z działalności gospodarczej, czy też przychodem ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].[/b]

Wystąpiła więc o interpretację.

Minister finansów w indywidualnej interpretacji uznał, że przychód ze sprzedaży lokalu należy zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3. Po bezskutecznym odwołaniu podatniczki sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że źródłem przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT jest pozarolnicza działalność gospodarcza, która oznacza zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł (pozostałych) wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy.

Odrębne źródło przychodów określone zostało w art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy i tym źródłem jest odpłatne zbycie – między innymi – spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy – jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej; jeśli takie zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wymienione przepisy nie mają zastosowania do składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy.

[b]Zwolnienie z opodatkowania odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy ma zastosowanie, nawet jeśli były one wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, ale dotyczy to konkretnych wymienionych składników mających generalnie charakter nieruchomości mieszkalnych.

Biorąc pod uwagę przedmiot transakcji, tj. lokal użytkowy, zasadne jest przyjęcie, że wartość tego lokalu przekracza 3500 zł, a czas użytkowania przekracza rok – a więc spełnia on warunki uznania za środek trwały[/b]. A zatem minister finansów postąpił prawidłowo.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono