[b]Tak wynika z wyroku NSA z 25 lutego 2010 r. (II FSK 1675/08).[/b]
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że zamierza pozyskać środki na dalszy rozwój poprzez wprowadzenie nowo wyemitowanych akcji na Giełdę Papierów Wartościowych. W związku z tym ponosi m.in. koszty doradztwa i administracyjne, opłaty notarialne, sądowe i skarbowe, koszty ogłoszeń wymaganych przepisami, tłumaczeń dokumentacji oraz promocji oferty publicznej.
Jej zdaniem wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Są bowiem związane z jej funkcjonowaniem, pozostają w pośrednim związku z przychodami (przyczyniają się do ich osiągania w przyszłości) i jednocześnie nie znajdują się w katalogu wyłączeń z art. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że w świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT podwyższenia kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów podatkowych. Wydatki poniesione na ten cel, również te związane z emisją akcji, nie mogą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów.
W skardze do sądu spółka podnosiła, że koszty należy oceniać generalnie pod katem dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności rezultatu w postaci osiągnięcia konkretnego przychodu, który w tym wypadku nie podlega opodatkowaniu.