Reklama
Rozwiń

Czasem urzędnik poczeka na rozstrzygnięcie kolegów

Organ administracji państwowej zawiesza postępowanie, gdy rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd

Aktualizacja: 27.04.2010 03:10 Publikacja: 27.04.2010 03:00

Czasem urzędnik poczeka na rozstrzygnięcie kolegów

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., IV SA/Wa 1889/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Samorządowe kolegium odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia G. i J.K. na postanowienie prezydenta miasta, utrzymało je w mocy. Chodziło o określenie stopnia uciążliwości dla ludzi powstającej w związku z działalnością gospodarczą firmy prowadzonej przez P.L.

Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga nie jest uzasadniona, ponieważ rozstrzygnięcie zawarte w zaskarżonym postanowieniu samorządowego kolegium odwoławczego jest prawidłowe.

W myśl art. 97 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] organ administracji państwowej zawiesza postępowanie, gdy rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.

Zagadnieniem wstępnym jest w rozumieniu tego przepisu kwestia mająca znaczenie prawne w rozpatrywanej głównej sprawie, która nie była jeszcze rozstrzygnięta, a jej rozstrzygnięcie należy do kompetencji innego organu niż organ rozpatrujący główną sprawę.

Treścią tego zagadnienia wstępnego może być zarówno wypowiedź co do uprawnienia, obowiązku, stosunku lub zdarzenia prawnego, a także co do okoliczności faktycznych, mających znaczenie prawne. Oznacza to, że przedmiotem zagadnienia wstępnego nie musi być wyłącznie zagadnienie prawne.

W ocenie sądu organy administracji słusznie przyjęły, że zachodziła przesłanka zawieszenia postępowania określona w art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., albowiem sytuacja opisana tym przepisem zachodzi w niniejszej sprawie.

Organ, działając na podstawie art. 237[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=84C130A90C6C916B642626FA1B8956B8?id=161811] ustawy – Prawo ochrony środowiska[/link], w trybie decyzji administracyjnej rozstrzyga o obowiązku podmiotu prowadzącego instalację, korzystającego ze środowiska, sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.

Niewątpliwie przegląd ekologiczny zawiera określenie oddziaływania instalacji na środowisko, ta zaś okoliczność ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy głównej, której przedmiotem jest ustalenie oddziaływania instalacji na środowisko.

[wyimek]Zagadnienie wstępne nie musi dotyczyć tylko kwestii prawnych[/wyimek]

Przegląd ekologiczny jest bowiem dokumentem, na podstawie którego będzie można stwierdzić faktyczny wpływ instalacji na środowisko. Wynika z tego jasno, że treść rozstrzygnięcia wydanego na podstawie art. 237 ustawy warunkuje więc treść rozstrzygnięcia w sprawie głównej (dotyczącej oddziaływania instalacji na środowisko) i w tym sensie rozstrzygnięcie sprawy na podstawie art. 237 ustawy – Prawo ochrony środowiska jest zagadnieniem wstępnym

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., IV SA/Wa 1889/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono