Czasem urzędnik poczeka na rozstrzygnięcie kolegów

Organ administracji państwowej zawiesza postępowanie, gdy rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd

Aktualizacja: 27.04.2010 03:10 Publikacja: 27.04.2010 03:00

Czasem urzędnik poczeka na rozstrzygnięcie kolegów

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., IV SA/Wa 1889/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Samorządowe kolegium odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia G. i J.K. na postanowienie prezydenta miasta, utrzymało je w mocy. Chodziło o określenie stopnia uciążliwości dla ludzi powstającej w związku z działalnością gospodarczą firmy prowadzonej przez P.L.

Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga nie jest uzasadniona, ponieważ rozstrzygnięcie zawarte w zaskarżonym postanowieniu samorządowego kolegium odwoławczego jest prawidłowe.

W myśl art. 97 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] organ administracji państwowej zawiesza postępowanie, gdy rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.

Zagadnieniem wstępnym jest w rozumieniu tego przepisu kwestia mająca znaczenie prawne w rozpatrywanej głównej sprawie, która nie była jeszcze rozstrzygnięta, a jej rozstrzygnięcie należy do kompetencji innego organu niż organ rozpatrujący główną sprawę.

Treścią tego zagadnienia wstępnego może być zarówno wypowiedź co do uprawnienia, obowiązku, stosunku lub zdarzenia prawnego, a także co do okoliczności faktycznych, mających znaczenie prawne. Oznacza to, że przedmiotem zagadnienia wstępnego nie musi być wyłącznie zagadnienie prawne.

W ocenie sądu organy administracji słusznie przyjęły, że zachodziła przesłanka zawieszenia postępowania określona w art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., albowiem sytuacja opisana tym przepisem zachodzi w niniejszej sprawie.

Organ, działając na podstawie art. 237[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=84C130A90C6C916B642626FA1B8956B8?id=161811] ustawy – Prawo ochrony środowiska[/link], w trybie decyzji administracyjnej rozstrzyga o obowiązku podmiotu prowadzącego instalację, korzystającego ze środowiska, sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.

Niewątpliwie przegląd ekologiczny zawiera określenie oddziaływania instalacji na środowisko, ta zaś okoliczność ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy głównej, której przedmiotem jest ustalenie oddziaływania instalacji na środowisko.

[wyimek]Zagadnienie wstępne nie musi dotyczyć tylko kwestii prawnych[/wyimek]

Przegląd ekologiczny jest bowiem dokumentem, na podstawie którego będzie można stwierdzić faktyczny wpływ instalacji na środowisko. Wynika z tego jasno, że treść rozstrzygnięcia wydanego na podstawie art. 237 ustawy warunkuje więc treść rozstrzygnięcia w sprawie głównej (dotyczącej oddziaływania instalacji na środowisko) i w tym sensie rozstrzygnięcie sprawy na podstawie art. 237 ustawy – Prawo ochrony środowiska jest zagadnieniem wstępnym

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., IV SA/Wa 1889/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku