Zanim odliczysz sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty

Dokumenty stwierdzające poniesienie wydatku muszą być w dyspozycji podatnika w momencie składania zeznania. Dokonując odliczenia, podatnik musi bowiem dysponować dowodem uprawniającym go do tego

Publikacja: 29.04.2010 04:30

Zanim odliczysz sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z 3 października 2007 r., (I SA/Ol 425/07). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wysokość należnego podatku (zostały zakwestionowane odliczenia ulgi na Internet i darowizny na rzecz stowarzyszenia).

Podatnik odwołał się. Na dowód dokonania odliczeń, w toku postępowania przed organem I instancji, przedłożył sporządzone w języku niemieckim kserokopie rachunków za telefon i kserokopię zaświadczenia o darowiźnie oraz dokonane przez siebie tłumaczenia tych dokumentów.

Izba skarbowa uznała, że przedstawione dowody nie potwierdzają użytkowania sieci Internet. Z dokonanych urzędowych tłumaczeń na język polski wynika bowiem, że są to rachunki, a nie faktury oraz że dotyczą jedynie opłat za usługi telefoniczne. Brak jest natomiast jakiejkolwiek adnotacji o użytkowaniu sieci Internet i opłatach z tego tytułu.

Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 6a i pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot: wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł, a także darowizn.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Przy uldze internetowej jest to faktura, a w przypadku darowizn – dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a przy darowiznach innych niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Obowiązek wykazania, że w konkretnym przypadku doszło do spełnienia warunków uprawniających do skorzystania z ulgi podatkowej, spoczywa na podatniku.

Sąd zauważył, że urzędowe tłumaczenia na język polski pism wskazują, iż nie są to faktury, lecz jedynie rachunki, które dotyczą opłat za usługi telefoniczne. Nie została natomiast zawarta w nich jakakolwiek informacja o użytkowaniu sieci Internet i ponoszonych opłatach z tego tytułu.

W konsekwencji strona skarżącą nie spełniła ciążącego na niej obowiązku wykazania, że doszło do spełnienia warunków uprawniających do skorzystania z ulgi podatkowej.

W przypadku natomiast darowizn pieniężnych podstawą do dokonania odliczenia jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Natomiast, jak wynika z akt sprawy, przedłożony przez stronę skarżącą dokument i jego urzędowe tłumaczenie na język polski wskazują, że jest to jedynie zaświadczenie o darowiźnie.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z 3 października 2007 r., (I SA/Ol 425/07). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo