[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 8 kwietnia 2010 r. (III SA/Wa 396/10).[/b]
Spółka wystawiająca swoim klientom około 15 tys. faktur miesięcznie zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację przepisów. Wskazała, że przechowywanie kopii faktur w postaci materialnej (papierowej) obciąża ją znacznymi kosztami i powoduje problemy z magazynowaniem ogromnych ilości dokumentów. Zapytała, czy po wystawieniu faktury i wydrukowaniu jej oryginału dla kontrahenta dopuszczalne jest przechowywanie kopii jedynie w systemie księgowym.
Organ podatkowy nie zaaprobował tej metody. W jego ocenie polskie przepisy nie przewidują możliwości przechowywania faktur w innej postaci niż ta, w której zostały one wystawione. W formie elektronicznej mogą być przechowywane jedynie e-faktury.
Sprawa trafiła na drogę sądową. WSA w Warszawie oddalił skargę spółki, jednak w następstwie złożonej przez nią skargi kasacyjnej NSA nakazał sądowi pierwszej instancji ponowne rozpatrzenie sprawy.
Ostatecznie WSA stwierdził, że [b]nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia „mieszanego” systemu zaproponowanego przez spółkę, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej i przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu[/b]. Za taką wykładnią przemawiają także względy celowościowe, ekologiczne czy ekonomiczne.