Kopie faktur można przechowywać w formie elektronicznej

Obowiązek przechowywania faktur w formie papierowej jest nadmiernie dolegliwy i prowadzi do naruszenia zasady proporcjonalności

Aktualizacja: 10.05.2010 04:46 Publikacja: 10.05.2010 03:00

Kopie faktur można przechowywać w formie elektronicznej

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 8 kwietnia 2010 r. (III SA/Wa 396/10).[/b]

Spółka wystawiająca swoim klientom około 15 tys. faktur miesięcznie zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację przepisów. Wskazała, że przechowywanie kopii faktur w postaci materialnej (papierowej) obciąża ją znacznymi kosztami i powoduje problemy z magazynowaniem ogromnych ilości dokumentów. Zapytała, czy po wystawieniu faktury i wydrukowaniu jej oryginału dla kontrahenta dopuszczalne jest przechowywanie kopii jedynie w systemie księgowym.

Organ podatkowy nie zaaprobował tej metody. W jego ocenie polskie przepisy nie przewidują możliwości przechowywania faktur w innej postaci niż ta, w której zostały one wystawione. W formie elektronicznej mogą być przechowywane jedynie e-faktury.

Sprawa trafiła na drogę sądową. WSA w Warszawie oddalił skargę spółki, jednak w następstwie złożonej przez nią skargi kasacyjnej NSA nakazał sądowi pierwszej instancji ponowne rozpatrzenie sprawy.

Ostatecznie WSA stwierdził, że [b]nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia „mieszanego” systemu zaproponowanego przez spółkę, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej i przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu[/b]. Za taką wykładnią przemawiają także względy celowościowe, ekologiczne czy ekonomiczne.

Zdaniem sądu przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby do naruszenia zasady proporcjonalności, wyrażonej w art. 5 ust. 3 traktatu Wspólnot Europejskich a następnie doprecyzowanej przez [b]Europejski Trybunał Sprawiedliwości m.in. w sprawach C-446/03 i C-361/96[/b].

Wynika z niej, że państwa członkowskie mogą stosować tylko takie środki, które są niezbędne dla osiągnięcia celów zakładanych przez dyrektywy. Obowiązek przechowywania faktur w formie papierowej, w sytuacji gdy inne metody również zapewniają realizację celów art. 246 dyrektywy 112, jest nadmiernie dolegliwy i narusza wspomnianą zasadę.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Agnieszka Urbaniak, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):[/b]

Komentowany wyrok zapadł w konsekwencji precedensowego [b]wyroku NSA z 3 listopada 2009 r. (I FSK 1169/08)[/b]. Rozstrzygniecie sprawy jest zasadniczo zbieżne z poprzedzającym je wyrokiem NSA.

Jest ono bardzo korzystne przede wszystkim z perspektywy podatników, którzy wystawiają dużą liczbę faktur i nie mogą bądź nie chcą przejść na fakturowanie w formie elektronicznej.

Organy podatkowe [b](zob. m.in. interpretacje Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 lutego 2010r., ITPP3/443-195/09/JK, i Izby Skarbowej Poznaniu z 17 października 2008 r., ILPP2/443-623/08-2/ISN)[/b] oraz sądy administracyjne dotychczas restrykcyjnie wymagały wydrukowania kopii tych faktur i przechowywania ich w formie papierowej.

Wiązało się to nie tylko z kosztami administracyjnymi, lecz również z nierzadko wysokimi kosztami magazynowania tych dokumentów, bo [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawa o VAT[/link] nakłada na podatników obowiązek ich przechowywania do czasu upływu pięcioletniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Tymczasem NSA w wyroku z 3 listopada 2009 r. i WSA w komentowanym orzeczeniu uznały, że kluczowym kryterium poprawności archiwizacji wystawionych faktur jest zachowanie autentyczności i integralności treści wykazanych na fakturach, również spełnienie ogólnych formalnych wymogów stawianych fakturom VAT, nakładanych przez przepisy krajowe.

Omawiane rozstrzygnięcie zapadło jednak w konkretnej sprawie, a jego przedmiotem było jedynie przechowywanie kopii faktur wystawianych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT.

Dlatego też przed wprowadzeniem działań mających na celu optymalizację kosztów związanych z wystawianiem i przechowywaniem faktur warto zabezpieczyć pozycję podatkową np. w formie indywidualnej interpretacji. Pozwoli to uniknąć zakwestionowania poprawności rozliczeń z tytułu VAT i negatywnych konsekwencji karnoskarbowych.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo