Tak wynika z [b]orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 maja 2010 r. [/b]
Sprawa związana była z kontrolą, która została przeprowadzona w firmie Teodoro Gomes Alho SA Oddział w Polsce. Wykazała ona, że firma ta niepotrzebnie wystawiła fakturę wewnętrzną dokumentującą nabycie usług od spółki macierzystej. To dlatego, że czynności wykonywane przez oddział przedsiębiorstwa zagranicznego na rzecz jednostki macierzystej nie są świadczone na rzecz innej osoby prawnej. Skoro są wykonywane w granicach jednego podmiotu, nie podlegają VAT.
[wyimek]Art. 108 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B15FCD2B2171C541CE8E323AD0F94163?id=172827]ustawy o VAT [/link] ma charakter restrykcyjny. Nie można pominąć więc jego celu[/wyimek]
Organy podatkowe nakazały jednak odprowadzenie VAT wynikającego z błędnie wystawionej faktury wewnętrznej. Powołały się na art. 108 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B15FCD2B2171C541CE8E323AD0F94163?id=172827]ustawy o VAT[/link]. Zgodnie z tym przepisem, jeśli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty. Zasadę tę stosuje się również, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.
W odwołaniu firma napisała, że tego przepisu nie można stosować do faktur wewnętrznych. To dlatego, że dotyczy on tylko dokumentów wprowadzonych do obrotu. Tymczasem faktura wewnętrzna nie jest wydawana kontrahentowi. Organy podatkowe nie zmieniły jednak swojego stanowiska.