Taki wniosek płynie z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 8 stycznia 2010 r. (III PK 48/09)[/b].
W analizowanej przez sąd sprawie pracownik zajmował stanowisko kontrolera. Jednak firma likwidowała cztery takie stanowiska. Z tego względu wypowiedziała mu warunki pracy i płacy. Zaproponowała też nową posadę (odlewacza wytopów) z pensją o 100 zł wyższą niż aktualnie przez niego otrzymywana.
Propozycja pracodawcy nie spodobała się zatrudnionemu. Jak twierdził, zaproponowane stanowisko nie odpowiadało jego wykształceniu oraz kwalifikacjom. Co więcej, podczas badań profilaktycznych lekarz uznał, że jest on niezdolny do wykonywania takiej pracy. Dlatego postanowił odmówić przyjęcia nowych warunków.
W takiej sytuacji pracodawca postanowił wycofać się z wcześniejszej decyzji. Chciał, aby pracownik pozostał na dotychczas zajmowanym stanowisku. W związku z tym przesłał oświadczenie o uchyleniu wcześniejszego wypowiedzenia. Powołał się przy tym na błąd.
Jednak pracownik nie zgodził się na wycofanie wcześniej złożonego przez pracodawcę oświadczenia. To z kolei spowodowało, że jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu po upływie trzech miesięcy. To jednak nie zakończyło sprawy. Pracownik zażądał bowiem wypłaty odszkodowania z pakietu socjalnego. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną.