Prawo do niższej stawki dla usługi montażu, w ramach której klient płaci też za materiały, potwierdza również większość orzeczeń sądowych. Przykładowo [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 kwietnia 2008 r. (III SA/Wa 274/08)[/b]. Sąd podkreślił, że roboty budowlane stanowią tzw. świadczenia złożone, na które składa się wiele czynności mających doprowadzić do określonego efektu gospodarczego.
Chodzi o czynności podstawowe, których wykonanie jest celem umowy zawartej z klientem, oraz czynności pomocnicze niezbędne do wykonania podstawowych. W takich sytuacjach[b] należy przyjmować jednolitą stawkę VAT dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej.[/b]
W rozpoznawanej sprawie z punktu widzenia klienta istotne było zamontowanie okien i drzwi, czyli przeprowadzenie odpowiednich robót budowlanych, a nie przeniesienie na niego prawa do rozporządzania wyprodukowanymi przez podatnika towarami. Dlatego należy zastosować 7-proc. stawkę.
WSA odwołał się też do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. [b]W wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie C 41/04 ETS[/b] stwierdził, że jeżeli dwa lub więcej świadczenia (czynności) są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to stanowią jednolite świadczenie.
[srodtytul]... czy dwie różne[/srodtytul]
Inny pogląd przedstawił jednak niedawno [b]WSA w Łodzi (wyrok z 17 lutego 2010 r., I SA/Łd 1169/09)[/b]. Fiskus zakwestionował rozliczenie spółki, która produkuje, sprzedaje i montuje okna. Na podstawie zgromadzonych dokumentów (umowy z kontrahentami, kosztorysy, protokoły odbioru) organy podatkowe ustaliły, jaka część kwot wynikających z faktur dotyczyła ceny samych okien, a jaka stanowiła koszt usługi montażu. Obie czynności (dostawę towarów i świadczenie usługi) opodatkowały odrębnymi stawkami VAT.