W uchwale gminy W. znalazł się zapis, że gmina ustala zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w ogródkach piwnych przy lokalach gastronomicznych oraz w ogródkach piwnych przy punktach sprzedaży detalicznej.
Wojewoda zakwestionował uchwałę w części dotyczącej zapisów mówiących o „ogródkach piwnych”. Uznał, że gmina przekroczyła swoje uprawnienia, bo może jedynie wyznaczać ilość punktów sprzedaży alkoholu oraz ich odległość od innych obiektów użyteczności publicznej. Nie może określać warunków, jakie mają spełniać lokale, w których będzie spożywany alkohol, np. w ogródkach piwnych.
Jego zdanie podzielił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. W wyroku z 9 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Gl 130/10)[/b] WSA orzekł, że gmina nie ma uprawnień do tego, by ustalać, jak ma wyglądać miejsce sprzedaży i podawania napojów, i w jakich warunkach sprzedaż taka ma się odbywać.
Sąd wskazał, że według art. 12 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=40B83A8C6A34678A853A16E55DBF3F44?id=185407]ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/link] gmina może jedynie określać zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, czyli położenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych względem innych obiektów użyteczności publicznej (np. szkoły, przedszkola, zakładu pracy), jak też innych obiektów, które rada gminy uzna za zasługujące na szczególną ochronę.
Sąd zwrócił uwagę, że [b]ustawa różnicuje miejsca sprzedaży alkoholu tylko ze względu na jedno kryterium - czy alkohol można spożyć w miejscu zakupu. Nie określa, jak mają wyglądać wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne, w których może być sprzedawany i serwowany alkohol. Mogą to być zatem restauracje, bary, bistra, z ogródkiem lub bez ogródków.[/b]