Reklama
Rozwiń

Nie każde rozstrzygnięcie uda się zaskarżyć do sądu

Dowodem, który podlega ocenie w toku postępowania administracyjnego, jest protokół sporządzony z przeprowadzonej czynności. Dopiero efekt takiego postępowania może być przedmiotem zaskarżenia do sądu administracyjnego

Aktualizacja: 30.06.2010 04:39 Publikacja: 30.06.2010 03:00

Nie każde rozstrzygnięcie uda się zaskarżyć do sądu

Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 25 czerwca 2010 r., I SA/Bk 323/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka złożyła skargę na czynność naczelnika urzędu celnego. Chodziło o przeprowadzenie w lokalu, w drodze eksperymentu, doświadczenia lub odtworzenia możliwości gry na automatach o niskich wygranych. W ramach tych czynności przeprowadzono kontrolę automatu do gry.

Spółka zarzuciła przeprowadzenie zaskarżonej czynności w ramach kontroli, której podjęcie nastąpiło bez analizy ryzyka oraz w sposób automatyczny, nielosowy. W odpowiedzi na skargę naczelnik urzędu celnego wniósł o jej odrzucenie jako niedopuszczalnej.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Reklama
Reklama

WSA skargę odrzucił. Przypomniał, że kontrolą przeprowadzaną przez sądy administracyjne objęte zostały przede wszystkim formy władczej i jednostronnej działalności organów administracji publicznej wymienione w art. 3 § 2[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D8B9E39439C56A66A90B69ABA1F1D418?id=166935] prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link].

Katalog ten nie obejmuje zaskarżonej w sprawie czynności przeprowadzenia przez funkcjonariuszy celnych w drodze eksperymentu, doświadczenia lub odtworzenia możliwości gry na automacie o niskich wygranych. W szczególności, wbrew stanowisku spółki, czynność ta nie mieści się w pojęciu innym niż decyzje lub postanowienia aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Dopuszczalność skargi na „inne akty lub czynności” uzależniona jest od ustalenia trzech koniecznych elementów. Po pierwsze, niezbędnym jest stwierdzenie, że akty lub czynności nie są decyzjami lub postanowieniami. Po drugie, akty lub czynności muszą być z zakresu administracji publicznej. Po trzecie, akty lub czynności powinny dotyczyć uprawnień lub obowiązków indywidualnego podmiotu wynikających z przepisów prawa.

Kontrola wykonywana przez służbę celną polega na sprawdzeniu prawidłowości przestrzegania przepisów prawa przez zobowiązane do tego podmioty w zakresie m.in. przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie o grach hazardowych, oraz zgodność tej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem.

[wyimek]Funkcjonariusze celni mogą przeprowadzać eksperyment[/wyimek]

Analiza eksperymentu i protokołu nie pozwala na stwierdzenie, że na spółkę nałożone zostały określone obowiązki bądź stwierdzone zostały konkretne uprawnienia. Zaskarżona czynność dotyczy w istocie jedynie stwierdzenia określonego stanu faktycznego, tj. stwierdzenia nieprawidłowości w kontrolowanym automacie do gry. Czynność ta nie nosi więc elementu władztwa administracyjnego. Nie rozstrzyga w sposób władczy i kształtujący o obowiązkach i (lub) o uprawnieniach wynikających z przepisów prawa.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 25 czerwca 2010 r., I SA/Bk 323/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama