Fiskus może odmówić, ale powinien zrobić to zgodnie z prawem

Elementy merytoryczne uznające zasadność bądź bezzasadność wniosku strony mogą się znaleźć jedynie w decyzji rozstrzygającej sprawę, a nie w postanowieniu o odmowie wszczęcia postępowania

Aktualizacja: 05.08.2010 04:10 Publikacja: 05.08.2010 03:00

Fiskus może odmówić, ale powinien zrobić to zgodnie z prawem

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 15 lipca 2010 r., I SA/Łd 376/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy postanowienie naczelnika urzędu skarbowego o odmowie wszczęcia postępowania w sprawach zakończonych decyzjami ostatecznymi, określającymi A P.H.U. spółce jawnej zobowiązanie podatkowe w VAT.

W uzasadnieniu organ wskazał, że strona, na podstawie art. 254 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], wniosła o korektę ostatecznych decyzji, powołując się na wyroki WSA, który uchylił decyzje dyrektora izby skarbowej.

Organ odwoławczy stwierdził jednak, że korzystnych dla spółki wyroków WSA dotyczących prawa do odliczenia VAT naliczonego nie można uznać za zmianę okoliczności faktycznych. Wyroki te zapadły bowiem w konkretnych sprawach i dotyczyły okresu nieobjętego decyzjami, o zmianę których wniosła spółka.

Sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem sądu skarga okazała się zasadna. Podjęte przez organy podatkowe rozstrzygnięcie jest wadliwe. Podstawą prawną jego wydania był art. 165a § 1 ordynacji podatkowej, który wymienia dwie podstawy odmowy wszczęcia postępowania: gdy żądanie wniesione zostało przez osobę niebędącą stroną bądź gdy z jakichkolwiek innych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte.

Tymczasem zdaniem WSA organy podatkowe nie miały podstaw do wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawach zakończonych decyzjami ostatecznymi.

Zwrot „nie może być wszczęte” należy odnieść przede wszystkim do sytuacji, gdy wszczęciu postępowania podatkowego stoi na przeszkodzie przepis prawa bądź poszczególne przepisy, których interpretacja uniemożliwia prowadzenie tego postępowania i rozpatrzenie treści żądania w sposób merytoryczny. Organy podatkowe błędnie uznały, że w rozpoznawanej sprawie taka sytuacja wystąpiła.

Stosownie do regulacji art. 254 § 1 ordynacji podatkowej, decyzja ostateczna, ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego na dany okres, może być zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli po jej doręczeniu nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych mających wpływ na ustalenie lub określenie wysokości zobowiązania, a skutki wystąpienia tych okoliczności zostały uregulowane w przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dniu wydania decyzji.

Zmiana decyzji ostatecznej może dotyczyć tylko okresu, za który ustalono lub określono wysokość zobowiązania podatkowego.

Odmowa wszczęcia postępowania stanowi jednocześnie odmowę przeprowadzenia jakichkolwiek dowodów w sprawie i rozstrzygania merytorycznego o zasadności wniosku strony. Organy obu instancji zawarły merytoryczną ocenę zasadności wniosku skarżącej spółki.

Tymczasem elementy merytoryczne uznające zasadność bądź bezzasadność wniosku strony mogą się znaleźć jedynie w decyzji rozstrzygającej sprawę, a nie w postanowieniu o odmowie wszczęcia postępowania.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 15 lipca 2010 r., I SA/Łd 376/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne