[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 15 lipca 2010 r. (I SA/ Ol 421/10).[/b][srodtytul]Gdy podatnik pozbywa się majątku[/srodtytul]
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od decyzji złożono odwołanie. Zgodnie z art. 239a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] (op) decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Sytuacje, w których naczelnik urzędu skarbowego wydaje postanowienie w tym zakresie, wymienia art. 239b § 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego pkt 3 decyzji może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy strona wykonuje czynności polegające na zbywaniu majątku znacznej wartości. Tak było w rozpatrywanej sprawie. Stwierdzono, że podatnik już w toku kontroli zaczął przekazywać posiadany majątek dzieciom, argumentując, że zatroszczą się one o jego utrzymanie i zapłacą należności podatkowe.
[srodtytul]Można, ale czy trzeba?[/srodtytul]
Nie oznaczało to jednak automatycznego nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, bo konieczne jest jeszcze uprawdopodobnienie, że zobowiązanie z niej wynikające nie zostanie wykonane. Mówi o tym art. 239b § 2 op.