Rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu musi być jasne

Możliwy jest łączny opis wielu decyzji w sytuacji, gdy sprawy są rozpatrywane wspólnie. Jednak wtedy decyzje i numery powinny być podane precyzyjnie, aby było wiadomo, z jakimi orzeczeniami mamy do czynienia

Aktualizacja: 23.08.2010 04:00 Publikacja: 23.08.2010 03:00

Rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu musi być jasne

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 20 lipca 2010 r., I SA/Kr 793/10[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej określającej wysokość zobowiązania w VAT spółce w likwidacji.

Zdaniem organu zachodzi prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji.

Ostatecznie sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że organ podatkowy może stwierdzić nieważność postanowienia, które zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa. Przypadek rażącego naruszenia występuje wtedy, gdy postanowienie jest w sposób oczywisty sprzeczne z przepisem prawa i w związku z tym nie może pozostawać w obrocie prawnym.

Warunkiem koniecznym do uznania naruszenia prawa za rażące jest oczywisty charakter tego naruszenia. Cechą rażącego naruszenia prawa jest to, że treść postanowienia pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu, a więc gdy istnienie tej sprzeczności da się ustalić przez proste ich zestawienie.

W kontrolowanej sprawie rażąco naruszony został art. 217 § 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376 ]ordynacji podatkowej[/link] mówiący, że postanowienie powinno zawierać prawidłowo sformułowane rozstrzygnięcie. Stanowi ono konkretyzację prawa, w którym zostaje wyrażona wola organu administracyjnego załatwiająca sprawę w tej formie. Treść rozstrzygnięcia jest zawsze związana z przedmiotem postępowania.

Powinno być ono sformułowane jasno i precyzyjnie, bez niedomówień czy możliwości różnej interpretacji, tak aby było zrozumiałe bez uzasadnienia, które nie zawsze musi być składnikiem postanowienia. Rozstrzygnięcie, zwane osnową postanowienia, powinno formułować i określać uprawnienia lub obowiązki ustalone w postanowieniu.

W związku z tym element ten należy uznać za najważniejszy w treści postanowienia. Brak prawidłowo sformułowanego rozstrzygnięcia wyklucza traktowanie danego aktu jako postanowienia.

Precyzyjność sformułowań rozstrzygnięcia jest niezbędna ze względu na ewentualną potrzebę poddania takiego postanowienia wykonaniu w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Istotą wydanego w tej sprawie postanowienia o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest to, że decyzje określone w takim postanowieniu kierowane są do wykonania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Natomiast zadaniem uzasadnienia rozstrzygnięcia jest jedynie jego wyjaśnienie. Uzasadnienie nie może zastępować rozstrzygnięcia, lecz powinno je wyjaśniać, a przy tym pozostawać w logicznym związku z treścią rozstrzygnięcia.

Wymogów tych nie spełnia wydane postanowienie naczelnika urzędu skarbowego. Nie wynika z niego jasno, jakiej (jakich) konkretnie decyzji dotyczy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku