Licencję dla taksówkarza wydaje odpowiednia gmina

Aby wykonywać przewozy taksówką, trzeba spełnić warunki określone przepisami, w tym zdać odpowiedni egzamin. Dopiero wtedy można dostać licencję

Aktualizacja: 15.10.2010 04:38 Publikacja: 15.10.2010 03:10

Licencję dla taksówkarza wydaje odpowiednia gmina

Foto: ROL

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 1 września 2010 r., III SA/Kr 692/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Komendant wojewódzki policji uchylił w części decyzję komendanta miejskiego nakładającą z rygorem natychmiastowej wykonalności karę pieniężną na J.G. za naruszenie art. 92 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2770BD3829652870675DE0DFB93FF27?id=232414]ustawy o transporcie drogowym[/link].

Pojazd był oznaczony jako taksówka, miał napis TAXI z przodu i z tyłu, na szybie znajdował się cennik, wewnątrz nielegalizowany taksometr, a w dowodzie rejestracyjnym adnotacja o przystosowaniu pojazdu jako taksówki.

Kierujący nie posiadał oświadczenia poświadczającego spełnienie wszystkich wymagań określonych ustawą. J.G. tłumaczył, że nie zdemontował oznakowania i wyposażenia pojazdu z uwagi na to, że miał zamiar go sprzedać do dalszej eksploatacji jako taksówkę.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł jednak, że nie mógł uwzględnić skargi.

Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=36FF172FE24C15420D384D2ED2B8858A?id=178080]prawem o ruchu drogowym[/link] „taksówką” jest pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu za ustaloną na podstawie taksometru opłatą osób w liczbie nie większej niż dziewięć łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego (taksówka osobowa).

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego.

Licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzonego zdanym egzaminem, lub wykaże się co najmniej 5-letnią praktyką w zakresie wykonywania tego transportu; przerwa w wykonywaniu transportu drogowego nie może być dłuższa niż kolejnych sześć miesięcy z przyczyn zależnych od niego. Egzamin przeprowadzają komisje egzaminacyjne powołane przez starostę.

Licencja udzielana jest na określony pojazd i obszar obejmujący gminę; gminy sąsiadujące – po uprzednim zawarciu przez nie porozumienia; miasto st. Warszawę – związek komunalny.

Skarżący nie zdał egzaminu, przez co nie posiadał licencji. Oznaczenia na szybach, zamontowany taksometr, galeryjka z napisem TAXI oraz adnotacja o przystosowaniu pojazdu jako taksówki, spełniają kryteria określone definicją taksówki zawartą w art. 2 pkt 43 prawa o ruchu drogowym oraz wskazują jednoznacznie na fakt wykonywania przez skarżącego transportu drogowego taksówką.

Okres czasu, jaki minął od momentu, w którym skarżący przystąpił do egzaminu, do dnia przeprowadzonej kontroli (tj. trzy lata), jest zbyt długi, by można było uznać, że oznaczenia te pozostały z okresu przed egzaminem, w którym skarżący wykonywał przewozy osób legalnie i nie były już później wykorzystywane, a jedynie pozostawione w celu sprzedaży samochodu z pełnym wyposażeniem.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 1 września 2010 r., III SA/Kr 692/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo