Przekazanie majątku po likwidacji spółki bez VAT

Przekazanie nieruchomości po rozwiązaniu spółki z o.o. nie jest opodatkowaną dostawą ani świadczeniem usługi

Aktualizacja: 16.11.2010 03:51 Publikacja: 16.11.2010 02:00

Przekazanie majątku po likwidacji spółki bez VAT

Foto: Rzeczpospolita

Red

[b]Tak orzekł WSA w Krakowie 21 października 2010 r. (I SA/Kr 1379/10).[/b]

Skarżąca spółka posiadała pełny pakiet udziałów w spółce zależnej, która została rozwiązana (zlikwidowana), a jej majątek w postaci nieruchomości przeszedł w całości na skarżącą.

Majątek likwidacyjny nie jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1E613507C033B1C6191C914AC6D68F23?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], lecz jedynie niepowiązanymi materialnie i organizacyjnie składnikami majątkowymi, do których zaliczała się nieruchomość gruntowa z umieszczonym na niej budynkiem.

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że takie przekazanie nieruchomości nie jest dostawą ani świadczeniem usług, a zatem nie podlega VAT.

Następuje z mocy przepisów kodeksu spółek handlowych i nie można tu mówić o swobodzie dysponowania majątkiem typowej dla dostawy.

Reklama
Reklama

Organ podatkowy stwierdził, że przekazanie nieruchomości podlega VAT na podstawie art. 7 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] jako nieodpłatne przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

WSA uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdzając, że przekazania majątku po likwidacji spółki nie można uznać ani za dostawę, ani za świadczenie usług z uwagi na brak dowolności w rozporządzaniu majątkiem.

Zwrócił również uwagę na to, że ustawodawca przewidział możliwość opodatkowania majątku likwidowanej spółki w art. 14 ustawy o VAT, jednak przepis ten dotyczy tylko spółek cywilnych i spółek handlowych nieposiadających osobowości prawnej.

Sąd uznał, że ustawodawca celowo nie opodatkował majątku likwidacyjnego spółek handlowych mających osobowość prawną. Przyjęcie przeciwnego stanowiska prowadzić by mogło w pewnych okolicznościach do podwójnego opodatkowania na podstawie art. 14 i art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Marek Konieczny, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu)[/b]

Reklama
Reklama

Sąd słusznie uchylił zaskarżoną interpretację. Organ podatkowy całkowicie pominął w niej ocenę tego, czy spółka występowała „w charakterze podatnika” w związku z jej likwidacją, co jest niezgodne z przepisami ordynacji podatkowej. Jednocześnie, rozstrzygając omawiany problem, bezpodstawnie uznał, że przekazanie nieruchomości po likwidacji spółki z o.o. podlega VAT jako nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.a

Sąd w pełni zasadnie stwierdził, że takie podejście jest nieuzasadnione i przekazanie majątku w ramach likwidacji nie może być uznane ani za dostawę towarów, ani za świadczenie usług z uwagi na brak dowolności w rozporządzaniu majątkiem.

Jeśli chodzi o meritum rozstrzygnięcia, najistotniejsza jest kwestia, czy wydanie majątku w ramach likwidacji może w ogóle podlegać VAT w kontekście art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, definiującego działalność gospodarczą.

Odpowiedź na to pytanie powinna być negatywna (abstrahując od tego, czy nieodpłatne wydanie towarów/świadczenie usług miało związek z przedsiębiorstwem, do czego odniósł się organ w interpretacji). Takie stanowisko ma oparcie zarówno w orzecznictwie ETS, jak i wyrokach polskich sądów administracyjnych.

Warto tu zwrócić uwagę na bardzo kontrowersyjne podejście fiskusa, który twierdził, że wydanie majątku spółki w ramach likwidacji powinno podlegać VAT na zasadach określonych m.in. w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Ewentualne przyjęcie takiego poglądu prowadziłoby do absurdalnych skutków: powstania istotnych kwot VAT należnego, których żaden podatnik nie mógłby odliczyć.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Krakowie 21 października 2010 r. (I SA/Kr 1379/10).[/b]

Skarżąca spółka posiadała pełny pakiet udziałów w spółce zależnej, która została rozwiązana (zlikwidowana), a jej majątek w postaci nieruchomości przeszedł w całości na skarżącą.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama