Sąd przyznał na rzecz banku całość objętych żądaniem kwot. Typowa argumentacja podnoszona przez klientów banków (nie wiedziałem, co podpisuję, nie rozumiałem transakcji, jakie zawierałem, nie zdawałem sobie sprawy z ryzyka, bank wymusił na mnie zawarcie umowy) została w całości odrzucona.
Omawiane wyroki należy ocenić pozytywnie, choćby dlatego że wyjaśniają one drażliwe zagadnienia zerokosztowosci i asymetrii transakcji. Na szczęście problemy związane z rozliczeniem transakcji opcyjnych udało się w większości przypadków rozwiązać stronom w drodze negocjacji.
Oznacza to, że procesy opcyjne będą powoli wygasać, niemniej instrumenty finansowe będą dalej stosowane, być może mądrzej i ostrożniej. Pewność obrotu wymaga, aby strony takich transakcji nie obawiały się, że skutki umowy zostaną łatwo zniweczone przez kontrahenta w momencie, w którym transakcja przestanie mu odpowiadać.
[ramka][b]Co powiedział Sąd Polubowny przy Związku Banków Polskich[/b]
„Nie można przyjąć, że powód został wprowadzony w błąd.
Nie można również przyjąć, że błąd ten mógł być zauważony przez pracowników pozwanego (banku). Powód znał treść dokonywanej przez siebie czynności. Nabywanie struktur opcyjnych miało zabezpieczać go przed zmianą kursów.
Taka była istota tego instrumentu walutowego. Zmiana kursów była więc dostrzegana przez powoda. Przypuszczał jednak, że istniejący trend na rynku walut polegający na wzmacnianiu się waluty polskiej będzie trendem trwałym. Bez znaczenia jest w tym wypadku, czy powód miał prawo tak sądzić, czy opinię tę wzmacniały u niego opinie znawców rynków.
Przekonanie o stałym umacnianiu się złotego jest błędem co do przewidywań, a nie co do czynności prawnych. Art. 84 k.c. wymaga, aby błąd dotyczył czynności prawnych. Znaczenie tych czynności powód rozpoznawał prawidłowo” – [b]wyrok z 23 listopada 2010 r. (SP-M.9/A/09)[/b].[/ramka]
[i]Autorka jest radcą prawnym
Autor jest adwokatem i partnerem w kancelarii Nikiel Zacharzewski i Wspólnicy sp.j.[/i]
[ramka][b]Czytaj więcej w serwisie:
[link=http://www.rp.pl/temat/406402.html] rp.pl » Dobra Firma » Firma » Finanse firm[/link] [/b][/ramka]