[b]Tak orzekł NSA w Warszawie 1 grudnia 2010 r. (I FSK 106/10).[/b]
Spółka w ramach działalności gospodarczej świadczy usługę leasingu finansowego nieruchomości. W czasie trwania umowy klient może zwrócić się o zmianę harmonogramu spłaty rat leasingowych. Konsekwencją jest zwrot części wpłaconych już pieniędzy i rozłożenie tej kwoty na raty. Taki aneks do umowy powoduje zmianę wysokości poszczególnych rat leasingowych w części dotyczącej spłaty wartości początkowej oraz ich części odsetkowych.
Spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, kiedy ujmować faktury korygujące. Jej zdaniem podatek należny z tego tytułu powinien być wykazany w deklaracji za miesiąc, w którym zawarty zostanie aneks do umowy powodujący zwiększenie kwoty należnej na rzecz spółki.
Minister nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że zgodnie z art. 19 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Dlatego, gdy korekta spowoduje zwiększenie podatku należnego, powinna być rozliczona w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości (bez względu na przyczynę korekty).