[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 14 grudnia 2010r. (I SA/Gl 901/10).[/b]
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność polegającą na wykonywaniu prac budowlanych. Kupiła ona niezamieszkały budynek – pustostan podzielony na lokale biurowe. Był on w bardzo złym stanie technicznym. Nie wymagał jednak rozbiórki i spółka prowadziła w nim prace remontowe.
Na spółkę nałożono zobowiązanie podatkowe według stawki, jakiej podlegają budynki wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zaskarżyła ona tę decyzję. Wskazała, że wysokość zobowiązania podatkowego określona powinna być jak dla nieruchomości niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej.
Budynek nie jest bowiem przyłączony do sieci energetycznej i ze względu na swój zły stan techniczny nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności. Nieprzeznaczenie go do rozbiórki nie oznacza, że jest on wykorzystywany do celów gospodarczych.
Organ podatkowy uznał, że skoro przedmiotem działalności skarżącego jest prowadzenie robót budowlanych, to trzeba uznać, że remontowany budynek jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej.