Narusza to rażąco prawo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, stwierdzając nieważność uchwały Rady Miasta Legionowo (sygnatura akt: I SA/Wa 2039/09)
. W uchwale z 30 maja 2009 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć zwiększyła ona czas pracy logopedów, reedukatorów, terapeutów, rehabilitantów, pedagogów, psychologów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę Legionowo.
– Jesteśmy nauczycielami zatrudnionymi na stanowiskach pedagogów szkolnych w szkole podstawowej i w gimnazjum – mówią Nina M. i Wioletta K. z zespołu szkół w Legionowie. – Zwiększając dotychczasowe pensum o dalsze dwie obowiązkowe godziny tygodniowo, radni nie wzięli pod uwagę, że to nie jest zwykła praca, lecz zindywidualizowany kontakt z dziećmi zaburzonymi psychicznie, agresywnymi, w krytycznej sytuacji. Zmniejszyły się też nasze zarobki – zwracają uwagę.
Dwunastu nauczycieli zaskarżyło uchwałę do sądu. Argumentowali, że nie zawiera ona uzasadnienia i nie wiadomo, dlaczego uznano za konieczne zwiększenie obowiązkowego wymiaru zajęć. Rada miasta odpowiedziała, że z art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty nauczyciela wynika, iż organ prowadzący szkołę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć m.in. pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Karta nie określa, jaki ma być obowiązkowy wymiar godzin ich zajęć. Rada może go więc ustalić według uznania, pod warunkiem że nie zostanie przekroczone ustawowe 40 godzin tygodniowo.
Na ten sam przepis Karty nauczyciela powołała się również sędzia Iwona Kosińska, uzasadniając, dlaczego wojewódzki sąd administracyjny stwierdził nieważność uchwały. Logopedzi, pedagodzy czy psycholodzy mogą bowiem pracować w szkołach niekoniecznie na stanowiskach nauczycieli. W § 1 uchwały rada miasta określiła, że dotyczy ona nauczycieli specjalistów.