Pensum nauczyciela musi być zgodne z Kartą Nauczyciela

Organ prowadzący szkoły nie ma prawa zwiększyć obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, gdyż określa go Karta nauczyciela

Publikacja: 28.02.2011 03:50

Pensum nauczyciela musi być zgodne z Kartą Nauczyciela

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Narusza to rażąco prawo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, stwierdzając nieważność uchwały Rady Miasta Legionowo (sygnatura akt: I SA/Wa 2039/09)

. W uchwale z 30 maja 2009 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć zwiększyła ona czas pracy logopedów, reedukatorów, terapeutów, rehabilitantów, pedagogów, psychologów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę Legionowo.

– Jesteśmy nauczycielami zatrudnionymi na stanowiskach pedagogów szkolnych w szkole podstawowej i w gimnazjum – mówią Nina M. i Wioletta K. z zespołu szkół w Legionowie. – Zwiększając dotychczasowe pensum o dalsze dwie obowiązkowe godziny tygodniowo, radni nie wzięli pod uwagę, że to nie jest zwykła praca, lecz zindywidualizowany kontakt z dziećmi zaburzonymi psychicznie, agresywnymi, w krytycznej sytuacji. Zmniejszyły się też nasze zarobki – zwracają uwagę.

Dwunastu nauczycieli zaskarżyło uchwałę do sądu. Argumentowali, że nie zawiera ona uzasadnienia i nie wiadomo, dlaczego uznano za konieczne zwiększenie obowiązkowego wymiaru zajęć. Rada miasta odpowiedziała, że z art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty nauczyciela wynika, iż organ prowadzący szkołę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć m.in. pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych. Karta nie określa, jaki ma być obowiązkowy wymiar godzin ich zajęć. Rada może go więc ustalić według uznania, pod warunkiem że nie zostanie przekroczone ustawowe 40 godzin tygodniowo.

Na ten sam przepis Karty nauczyciela powołała się również sędzia Iwona Kosińska, uzasadniając, dlaczego wojewódzki sąd administracyjny stwierdził nieważność uchwały. Logopedzi, pedagodzy czy psycholodzy mogą bowiem pracować w szkołach niekoniecznie na stanowiskach nauczycieli. W § 1 uchwały rada miasta określiła, że dotyczy ona nauczycieli specjalistów.

W ten sposób, stwierdził sąd, objęto regulacją kwestie już uregulowane w Karcie nauczyciela. W tabelce w art. 42 ust. 3 ustawa sama bowiem określa tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dla określonych kategorii nauczycieli. Organa samorządu mogą go więc ustalać, ale z wyłączeniem grup wymienionych w tej tabelce. Karta nauczyciela nie mówi też w ogóle o niektórych grupach wymienionych w uchwale rady miast, jak reedukatorzy, rehabilitanci czy terapeuci.

Wyrok jest nieprawomocny.

Skomentuj ten artykuł

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku