Postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niezgodne z prawem unijnym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygnatura akt C-440/09). W rozpatrywanej sprawie chodziło o sposoby ustalania okresu niezbędnego do nabycia prawa do emerytury.
Stanisława Tomaszewska po ukończeniu 55 lat złożyła wniosek o wcześniejsze przejście na emeryturę. Chciała, by ZUS uwzględnił w stażu 49 miesięcy, które przepracowała na terytorium byłej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
ZUS wprawdzie wliczył okres przepracowany za granicą do wymaganego przez prawo okresu ubezpieczenia (30 lat dla 55-letniej kobiety), nie uwzględnił go jednak przy wyliczaniu jednej trzeciej, której nie mogą przekraczać okresy nieskładkowe w stosunku do okresów składkowych. Okres przepracowany w Polsce okazał się niewystarczający. ZUS odmówił więc pani Tomaszewskiej prawa do wcześniejszej emerytury.
Kobieta odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Ten zaś uznał, że pani Tomaszewska ma prawo do emerytury. ZUS wniósł więc apelację. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji. Uznanie, że okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych wyłącznie w Polsce, postawiłoby pracowników migrujących w gorszej sytuacji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł skargę kasacyjną. Jego zdaniem polskie sądy dokonały błędnej wykładni unijnego rozporządzenia nr 1408/71. Zakład stał na stanowisku, że okresy ubezpieczenia w innych państwach członkowskich powinny być uwzględniane w drugiej kolejności.