W rachubę wchodzi odmowa ich uznania, respektowania lub wykonania ze względu na tzw. klauzulę porządku publicznego.
Nie znalazł podstaw do jej zastosowania Sąd Najwyższy w czterech wyrokach wydanych 16 lutego 2011 (II CSK 326/10, II CSK 406/10, II CSK 425/10, II CSK 541/10), w których pozwanym była ta sama spółka z o.o. Christianapol Fabryka Mebli Tapicerowanych w Łagowie.
W spółce Christianapol 100 proc. udziałów ma niemiecka spółka Nordica, w której jedynym udziałowcem jest inna niemiecka spółka Norval. Z kolei 90 proc. udziałów w Norval należy do francuskiej spółki Cauval Industrie.
Ta ostania stoi na czele grupy kapitałowej, do której należy – oprócz wskazanych – osiem innych spółek powiązanych z nią w taki sam sposób. Prezesem lub członkiem zarządu wszystkich tych spółek jest ten sam obywatel francuski Gill S., do którego należy 100 proc. kapitału Cauval Industrie.
W ratach przez dziesięć lat
W 2008 r. Christianapol wystąpiła do francuskiego sądu o otwarcie, na podstawie tamtejszego kodeksu handlowego, postępowania będącego odpowiednikiem polskiego postępowania naprawczego. Przesłanką nie jest niewypłacalność, lecz zagrożenie niewypłacalnością.