Rada gminy może różnicować firmy

Uchwała gminy może określać różne godziny otwarcia placówek handlowych, jednak nie według dowolnych kryteriów

Publikacja: 19.04.2011 03:45

Rada gminy może różnicować firmy

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Właścicielka czynnych całodobowo delikatesów w Jarosławiu zaskarżyła do sądu uchwałę miejscowej rady miasta ustalającą dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych. Domagała się stwierdzenia jej nieważności, przekonując, że rażąco ogranicza jej prawo swobody działalności gospodarczej.

W uchwale ustalono, że placówki handlu detalicznego mogą być otwierane i zamykane w każdy dzień tygodnia od godz. 6 do 22, a zakłady gastronomiczne i zakłady usługowe od godz. 6 do 2 dnia następnego. Wyjątkiem są: stacje paliwowe, hotele, motele, zakłady pogrzebowe – czynne całą dobę. W § 4 uchwalono zaś, że "ustalone godziny otwarcia i zamykania wszystkich zakładów gastronomicznych i usługowych nie obowiązują w dniach, w których organizowane są dancingi, dyskoteki oraz imprezy zamknięte".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (sygnatura akt: II SAB /Rz 50/10)

zakwestionował tylko ten ostatni zapis jako niezgodny z art. 32 ust. 1 i ust. 2

konstytucji

oraz art. 6

ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej

poprzez sposób różnicowania prawa do całodobowego prowadzenia działalności gospodarczej. Stwierdził, że

uzależnienie tego prawa od charakteru placówki (dotyczy tylko zakładów gastronomicznych i usługowych, pomijając handlowe) i zdarzeń wymienionych w przepisie, tj. dni organizowania dancingów, dyskotek i imprez zamkniętych, jest nieczytelne i nieprecyzyjne.

Może prowadzić do wniosku, że jakakolwiek impreza zamknięta (także prywatna), dyskoteka lub dancing, w jakimkolwiek miejscu i przez kogokolwiek zorganizowana wiąże się ze zmianą godzin otwarcia wszystkich zakładów. Nie wiadomo dlaczego w takich dniach i przy takich zdarzeniach czynne mogą być wszystkie zakłady gastronomiczne i usługowe, a nie mogą podobnej działalności prowadzić placówki handlu detalicznego. Uchwała tego nie uzasadnia.

Treść zakwestionowanego zapisu nie spełnia więc warunków konstytucyjnej zasady równości, gdyż różnicuje sytuację prawną podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na tym samym obszarze bez uzasadnionego powodu i na podstawie niejasnych i nieczytelnych kryteriów. Rada miasta może wprawdzie różnicować godziny otwarcia, jednak wybór kryteriów różnicujących sytuację podmiotów podobnych nie może być dowolny.

Sąd stwierdził jednocześnie, że pozostałe zapisy uchwały nie naruszają prawa. Rada miasta nie określiła godzin otwarcia i zamykania placówek w sposób, który wyłączył lub zasadniczo ograniczył prowadzenie działalności gospodarczej.

sygnatura akt: II SAB /Rz 50/10

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Dobra Firma » Firma » Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo