To korzystne dla podatników stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygnatura akt: I SA/Kr 607/11). W wyroku sąd nie zgodził się z organem interpretacyjnym, że polska spółka musi odprowadzić zryczałtowany 20-proc. podatek od kwot wypłacanych zagranicznej kancelarii za usługi doradztwa prawnego.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji podatkowej. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność na różnych rynkach, w tym w Unii Europejskiej i poza nią. W związku z tym korzysta z usług profesjonalnych doradców. Podatniczka korzysta z usług zagranicznych kancelarii prawnych, które zapewniają jej m.in. stałą obsługę prawnopodatkową. Usługi wykonywane są na odległość. Zdaniem wnioskodawcy, płacąc za usługi zagranicznych kancelarii, nie musi potrącać zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Fiskus nie przyznał mu jednak racji. Nierezydenci, czyli podatnicy niemający na terenie RP siedziby lub zarządu, uzyskujący na terytorium Polski przychody m.in. z tytułu usług doradczych i prawnych, są objęci podatkiem dochodowym w wysokości 20 proc. od tych przychodów. Płatnikiem tego podatku jest podmiot, który dokonuje wypłat ich należności.
Liczy się efekt
Zdaniem organu interpretacyjnego o tym, czy przychód z wykonania usługi został osiągnięty na terytorium Polski, przesądza to, czy efekt usługi będzie wykorzystywany w Polsce. Ponieważ spółka konsumuje efekt pracy kancelarii w kraju, jest płatnikiem i musi odprowadzić podatek polskiemu fiskusowi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie podzielił tego profiskalnego stanowiska. Nierezydenci podlegają polskiej jurysdykcji podatkowej, jeżeli źródło dochodów położone jest na terytorium Polski. W ocenie WSA o opodatkowaniu w Polsce nie decyduje miejsce osiągnięcia dochodu przez zlecającego ani miejsce i źródło wypłaty wynagrodzenia. Nieważne jest też to, że efekt usługi wykonanej przez nierezydenta będzie się odnosił do kontrahenta polskiego. Jak podkreśla Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & partnerzy, celem przepisów o potrąceniu podatku przez polskie spółki kupujące usługi niematerialne z zagranicy jest ograniczenie wypływu do rajów podatkowych środków pieniężnych.