Biuro podróży z Radomia zarzuciło Bartoszowi C. naruszenie dobrego imienia firmy na portalu społecznościowym Facebook. Uruchomił on konto przedstawiające spółkę w niekorzystnym świetle i sugerujące jej nieuczciwość. Negatywne wpisy zaczęli umieszczać tam inni internauci.
Wraz z pozwem o ochronę dóbr osobistych biuro podróży wniosło o zabezpieczenie powództwa przez zobowiązanie internauty do usunięcia konta z Facebooka wraz ze wszystkimi znajdującymi się wpisami do czasu prawomocnego zakończenia sprawy. Sąd Okręgowy w Radomiu uwzględnił wniosek, wskazując, że spełnione zostały obie przesłanki zastosowania zabezpieczenia: spółka wykazała interes prawny oraz uprawdopodobniła roszczenie. Dalsze pozostawanie w Internecie treści sugerujących nieuczciwe postępowanie podmiotu gospodarczego, który także działa przez Internet, może spowodować utratę wizerunku firmy wśród potencjalnych klientów i w konsekwencji niepowetowane szkody.
Sąd Apelacyjny w Lublinie, rozpoznając zażalenie Bartosza C. (sygnatura akt: I Acz 462/11)
, potwierdził, że spółka udowodniła interes w udzieleniu jej zabezpieczenia, ale wskazany przez nią sposób zmierza w istocie do zaspokojenia jej roszczenia. Domaga się bowiem w pozwie m.in. usunięcia konta z Facebooka, zaniechania dalszego jego prowadzenia oraz zapłaty zadośćuczynienia.
Skoro jeszcze przed zakończeniem postępowania spółka uzyskałaby nakaz usunięcia konta, to w rzeczywistości doszłoby do zaspokojenia jej roszczenia.