Przy powtarzającym się nagannym zachowaniu, które ma charakter ciągły, termin ten należy liczyć osobno dla poszczególnych dni utrzymującego się niewłaściwego postępowania.
Tak wypowiedział się SN 20 stycznia 2011 (I PK 112/10). Uznał, że gdy zachowanie podwładnego naruszające obowiązki pracownicze polega na zawinionym zaniechaniu, czyli jest bierne, mimo obowiązku czynienia, a przy tym stan taki jest permanentny, czyli ciągły, ustawiczny, trwający nieprzerwanie, stale i niezmiennie przez dłuższy czas, to bieg miesięcznego terminu z art. 52 § 2 kodeksu pracy należy liczyć odrębnie w stosunku do każdego kolejnego dnia utrzymującego się stanu naruszenia (więcej w artykule "Pełne odszkodowanie dla pracownika").
Zasadniczo miesięczny termin liczymy od dnia, w którym osoba uprawniona do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę lub inna należąca do kierownictwa dowiedziała się o takim postępowaniu podwładnego, jakie uzasadnia zastosowanie do niego sankcji z art. 52 § 1 k.p.
Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, gdy naruszenie obowiązków pracowniczych trwa nieprzerwanie, stale i niezmiennie przez długi czas. Jak wskazuje omawiany wyrok, bieg miesięcznego terminu z art. 52 § 2 k.p. należy wówczas liczyć odrębnie wobec każdego kolejnego dnia utrzymującego się nieprzerwanie naruszenia.
Przykład