Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną jednego z banków (sygnatura akt I FSK 1199/10.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji przepisów o VAT. We wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że planuje nabycie przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. Zbywca prowadzi działalność opodatkowaną VAT i jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w całości. Bankowi nabyty majątek również będzie służył do prowadzenia działalności, ale zwolnionej z VAT.
Wnioskodawca podkreślił, że w skład nabytego przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części) będą wchodzić m.in. środki trwałe (w tym inwestycje w obcych środkach trwałych), wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości. Przed
sprzedażą zbywca wykorzystuje je wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Z kolei bank jako nabywca dokonuje czynności zwolnionych z VAT i w zasadzie nie prowadzi działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Bank miał dwie wątpliwości. Przede wszystkim, czy w związku z nabyciem przedsiębiorstwa będzie musiał dokonać korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.). A jeśli tak, to czy korekta ta powinna polegać na pomniejszeniu kwoty podatku naliczonego czy też na wykazaniu go do zapłaty.