Przeznaczenie terenu w miejscowym planie nie może budzić wątpliwości

Zagospodarowanie przestrzenne musi jasno określać, która z funkcji danego obszaru będzie podstawowa, a która uzupełniająca lub dopuszczalna

Publikacja: 25.10.2011 07:47

Przeznaczenie terenu w miejscowym planie nie może budzić wątpliwości

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzysiak

Wojewoda podkarpacki stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Rzeszowie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wytknął, że ustalenia planu nie zawierają wyraźnych linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania. W związku z tym każda z funkcji może stanowić podstawową, a nawet jedyną, determinującą całkowity sposób zagospodarowania terenu. Na gruntach tych mogą bowiem być realizowane różne funkcje i stawiane budowle z nimi związane bez ustalonych ich wzajemnych relacji.

Wojewoda podkreślił, że zadaniem gminy jest kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej. Wyznaczenie w planie liniami rozgraniczającymi terenów, na których ustala się możliwość zagospodarowania kilkoma różnymi funkcjami alternatywnie, w rzeczywistości nie stanowi decyzji projektowej gminy w zakresie przyszłego zagospodarowania gruntów.

Zadaniem gminy jest kształtowanie polityki przestrzennej

Gmina pozostawiła w ten sposób decyzję co do funkcji terenu przyszłym inwestorom. Takie sporządzenie planu jest niezgodne z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie podzielił stanowisko wojewody (sygnatura akt: II SA/Rz 455/11), że niedopuszczalne jest objęcie liniami rozgraniczającymi terenów o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania bez rozgraniczenia ich od siebie. Zadaniem linii rozgraniczających jest bowiem wytyczenie obszaru objętego ustalonym przeznaczeniem.

Brak określenia, która z funkcji może stanowić podstawową, uzupełniającą lub dopuszczalną na danym terenie, może prowadzić do zdeterminowania całkowitego sposobu jego zagospodarowania, a taka uchwała nie stanowi decyzji projektowej gminy w zakresie przyszłego zagospodarowania terenu.

Zdaniem sądu niedopuszczalne jest też umieszczanie w planie norm umożliwiających przejęcie bądź uzupełnienie planistycznych kompetencji gminy przez organy administracji publicznej podczas wydawania decyzji związanych w realizacją inwestycji.

sygnatura akt: II SA/Rz 455/11

Zobacz:

» Samorząd » Ustrój i kompetencje » Uchwały, decyzje, zezwolenia

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Zagospodarowanie i warunki zabudowy

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr