Zbycie wierzytelności jest specyficzną transakcją na gruncie VAT. Jej konsekwencje budzą bowiem wątpliwości zarówno zbywającego, jak i nabywcy. Wynikają one przede wszystkim z niejednolitej wykładni dyrektywy VAT.
Dotychczasowe podejście
Wierzytelność jako uprawnienie do żądania spełnienia świadczenia jest niewątpliwie prawem majątkowym. Z perspektywy zbywcy sprzedaż wierzytelności jest zatem zbyciem prawa majątkowego.
Dotychczas zbycie wierzytelności własnych traktowane było jako czynność niepodlegająca VAT. Wątpliwości pojawiały się natomiast po stronie nabywcy (jeśli nabywa wierzytelności poniżej wartości nominalnej). Zgodnie z przeważającą praktyką organów podatkowych, potwierdzaną przez część sądów administracyjnych, tego typu transakcje podlegały VAT według stawki podstawowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 16 lutego 2010 (I FSK 2104/08)
stwierdził, że nabywca uwalnia sprzedawcę od wierzytelności, oszczędzając temu ostatniemu ryzyka i kosztów posiadania takiej wierzytelności. Świadczy więc usługę. W takiej sytuacji uznawano, że podstawą opodatkowania była różnica między wartością nominalną wierzytelności a ceną, po jakiej jest ona zbywana.