Badanie przeprowadzono w ramach projektu „Rz” Perspektywy Polskiej Przedsiębiorczości, którego partnerami są Amazon i Żabka.

Objęło ono ogólnopolską próbę 300 osób. Zostało zrealizowane w dniach 8-15.07.2025 r. metodą mixmode: telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo przy pomocy strony www (CAWI).

Jak podkreśla w swoim najnowszym raporcie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która regularnie bada sektor MSP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), to one „stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce – 99,8 proc., a najliczniejszą grupą (97,1 proc.; 2,2 mln) w strukturze polskich przedsiębiorstw są mikroprzedsiębiorstwa”.

Czytaj więcej

Kijewski, Żabka: Pomagamy przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu

Agencja przypomina, że, w ostatnich dziesięciu latach liczba nowo powstających firm utrzymuje się – mimo okresowych, niewielkich spadków – na stabilnym poziomie, ale widać wyraźny spadek liczby wyrejestrowań.

- Od wielu lat liczba przedsiębiorstw nowo powstałych przewyższa liczbę likwidowanych. Nie inaczej było w 2024 r., kiedy zarejestrowano 378 tys. nowych przedsiębiorstw, a wykreślono 220 tys. (mniej o odpowiednio: 7 i 5 tys. w porównaniu z 2023 r.) – podsumowuje PARP.

Czytaj więcej

Ciechanowska-Ciosk, Amazon.pl: Polscy przedsiębiorcy stawiają na eksport

- Przewaga liczby nowo powstałych firm nad likwidowanymi może świadczyć o dużej aktywności gospodarczej Polaków i o ich gotowości do podejmowania ryzyka mimo mało przyjaznego otoczenia geopolitycznego. To pokazuje, że sektor MŚP wciąż ma ogromny potencjał wzrostu, szczególnie jeśli będzie odpowiednio wspierany – mówi Robert Zakrzewski, współautor raportu o stanie sektora MŚP.

Według zestawienia PARP, spośród przedsiębiorstw zarejestrowanych w 2023 r. pierwszy rok działalności przetrwało w Polsce 59 proc. firm. To o 8 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu. Najwięcej przedsiębiorstw upada w pierwszym roku działalności, a w kolejnych latach wskaźnik przeżycia jest wyższy.

Materiał promocyjny raportu w ramach projektu „Perspektywy Polskiej Przedsiębiorczości”