Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do kosztów podatkowych (sygnatura akt II FSK 2224/110).
Sąd zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że w razie wniesienia aportem nieodpłatnie nabytego prawa wieczystego użytkowania w zamian za udziały (akcje) wystąpią koszty podatkowe.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w związku z wykonywaniem zadań statutowych dokonuje m.in. wnoszenia aportem praw wieczystego użytkowania gruntów do spółek kapitałowych prawa handlowego. W zamian każdorazowo otrzymuje udziały bądź też akcje w spółce kapitałowej.
W niektórych wypadkach prawa wnoszone aportem są nabywane bez obowiązku uiszczenia pierwszej opłaty, w ramach przewidzianej przez ustawodawcę restrukturyzacji majątku przedsiębiorstwa państwowego.
Zdaniem podatniczki koszt uzyskania przychodu w razie wniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu aportem do spółki kapitałowej powinien zostać ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o CIT. Będzie to wysokość odpowiadająca wartości początkowej aportu określonej jako wartość rynkowa tego prawa z dnia jego nabycia.