Reklama
Rozwiń

Jeśli brak adresu i NIP, informacji PIT-8C nie da się wystawić

Gdy spółka nie posiada wymaganych danych do sporządzenia informacji PIT-8C, takich jak aktualny adres zamieszkania podatnika, NIP oraz PESEL, i mimo podjęcia wysiłków w celu ich ustalenia nie jest w stanie tego zrobić, to powinna być z obowiązku tego zwolniona

Aktualizacja: 13.01.2010 06:41 Publikacja: 13.01.2010 05:30

Jeśli brak adresu i NIP, informacji PIT-8C nie da się wystawić

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Po 874/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka akcyjna zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji. W styczniu 2008 r. na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy podjęto uchwałę o przymusowym wykupie akcji mniejszościowych przez akcjonariusza większościowego.

Spółka była w przeszłości notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, przy czym została wycofana z obrotu w 2005 r. Większość akcjonariuszy nabyła akcje jeszcze w obrocie publicznym i nie utrzymywała ze spółką żadnych kontaktów. Spółka napotkała trudności z przekazywaniem środków byłym akcjonariuszom. Konieczne było złożenie tych środków do depozytu sądowego. Spółka w większości nie posiada też danych dotyczących nr NIP byłych akcjonariuszy. Pytała, czy jest zobowiązana do wystawienia deklaracji PIT-8C.

Organ podatkowy stwierdził, że spółka, która dokonała przymusowego wykupu akcji, będąca bezpośrednim nabywcą papierów wartościowych, w terminie do końca lutego następnego roku powinna przekazać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-8C). Sprawa trafiła do sądu.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że z art. 39 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=982FDD1F00363EBB085D34077EFA6E78?id=80474]ustawy o PIT[/link] wynika, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, który nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Polski, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy sporządzone według ustalonego wzoru (druk PIT-8C).

[wyimek]Nie można zobowiązywać do wykonania rzeczy niemożliwych[/wyimek]

Przepis ten nie precyzuje jednak kręgu podmiotów, na których ciąży obowiązek sporządzenia przedmiotowej informacji. Na nic zdaje się tu wykładnia językowa. Zdaniem sądu zastosowanie jedynie wykładni językowej przy interpretacji art. 39 ust. 3 ustawy doprowadziłoby do przyjęcia, że niemal każdy, kto posiada informację o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, powinien dopełnić określonego w tym przepisie obowiązku podatkowego, konieczne jest więc sięgnięcie do wykładni celowościowej.

[b]Spółka jest zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C. Jeśli jednak nie posiada wymaganych danych do sporządzenia informacji i nie jest w stanie ich ustalić, to z obowiązku tego musi być zwolniona.[/b]

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Po 874/09).[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama