[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Po 874/09).[/b]
[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]
Spółka akcyjna zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji. W styczniu 2008 r. na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy podjęto uchwałę o przymusowym wykupie akcji mniejszościowych przez akcjonariusza większościowego.
Spółka była w przeszłości notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, przy czym została wycofana z obrotu w 2005 r. Większość akcjonariuszy nabyła akcje jeszcze w obrocie publicznym i nie utrzymywała ze spółką żadnych kontaktów. Spółka napotkała trudności z przekazywaniem środków byłym akcjonariuszom. Konieczne było złożenie tych środków do depozytu sądowego. Spółka w większości nie posiada też danych dotyczących nr NIP byłych akcjonariuszy. Pytała, czy jest zobowiązana do wystawienia deklaracji PIT-8C.
Organ podatkowy stwierdził, że spółka, która dokonała przymusowego wykupu akcji, będąca bezpośrednim nabywcą papierów wartościowych, w terminie do końca lutego następnego roku powinna przekazać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-8C). Sprawa trafiła do sądu.