[b]Potwierdził to NSA w orzeczeniu z 2 grudnia 2009 r. (II FSK 1090/08).[/b]
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił spółce zobowiązanie w CIT. Zaniżyła ona przychód, nie wykazując, że korzystała z nieoprocentowanej pożyczki otrzymanej od osoby fizycznej. Fiskus uznał, że spółka otrzymała nieodpłatne świadczenie, którego wartość wyraża się kwotą odsetek, jakie spółka zapłaciłaby za pozyskanie kredytu od podmiotu profesjonalnie się tym trudniącego.
Rozpatrując skargę spółki na decyzję, WSA podzielił pogląd organu i uznał, że uzyskała przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia (zaoszczędzone odsetki). WSA zakwestionował jednak zastosowaną przez organ metodę wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia, nakazując ustalić obiektywną wysokość odsetek od kredytów dostępnych wówczas dla spółki.
Przy kolejnym rozpatrywaniu sprawy fiskus przyjął, że spółka zaciągając kredyt, skorzystałaby z usług banku, który prowadzi jej rachunek.
Sprawa ponownie trafiła do WSA, który uznał, że organy podatkowe naruszyły art. 12 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=79E001B7B71FFF5D0C0477A6603A1F10?n=1&id=115893&wid=338053]ustawy o CIT[/link], bo nie ustaliły wartości nieodpłatnego świadczenia według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości, w dacie otrzymania świadczenia.